Obrazek przedstawia logo firmy NVIDIA.

NVIDIA Broadcast, czyli AI w służbie streamerom

NVIDIA przyzwyczaiła nas już do tego, że nie zajmuje się tylko i wyłącznie produkowaniem kart graficznych dla graczy, ale wchodzi też w inne sektory. Jednym z nich jest sztuczna inteligencja, co możemy zaobserwować w ich autorskim rozwiązaniu Broadcast.

Dedykowana streamerom aplikacja została udostępniona w zeszłym roku. Głównym celem tego rozwiązania było usprawnienie pracy osób, które musiały streamować, ale jednocześnie były zmuszone zostać w domu. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, streamy mogły wyglądać i brzmieć bardziej profesjonalnie. 

Przypomnijmy możliwość Broadcast w momencie wydania. Jak podaje Engadget, komputery wyposażone w karty graficzne RTX dostały możliwość usuwania szumów tła i rozmywania lub zastępowania tła z kamery użytkownika nagraniem z gry lub innym obrazem. Interesującą cechą była możliwość śledzenia ruchów głowy streamera, gdy się poruszał. 

Co NVIDIA doda w aktualizacji do Broadcast?

W najnowszej wersji aplikacji Broadcast, konkretnie mowa tu o Broadcast 1.2, użytkownicy dostaną dwie zupełnie nowe funkcje i pomniejsze usprawnienia narzędzi, które już były dostępne.

Jedną z nowych możliwości Broadcast jest tzw. usuwanie echa pomieszczenia (ang. Room Echo Removal). Za jej pośrednictwem streamer może usunąć echo w swoim głosie. Niestety, nie wszyscy mają dostęp do pomieszczenia o idealnej akustyce w domu, dlatego nowa funkcja z pewnością poprawi wrażenia widzów podczas słuchania wielogodzinnych streamów. 

Obrazek pokazuje możliwości aplikacji Broadcast od NVIDIA - podmianę tła.
Zrzut ekranu pokazujący jedną z możliwości Broadcast – podmianę tła. fot. PCMag

Drugą z nowych funkcji jest tzw. usuwanie szumów wideo (ang. Video Noise Removal). Może ona pomóc zmniejszyć zakłócenia spowodowane korzystaniem z kamery niższej jakości podczas streamowania. Chociaż jest to dopiero funkcja beta, to jednak powinniśmy zauważyć jej efekty w warunkach słabego oświetlenia streamera, gdzie obraz z kamery potrafi być zauważalnie gorszy.

Warto spojrzeć też na aktualizacje obecnych już w aplikacji narzędzi. Po aktualizacji Broadcast 1.2, lepiej będzie działać funkcja usuwania szumów. NVIDIA doda profile, które lepiej oddzielają dźwięki psów, kotów, a nawet owadów! Dla osób z hałaśliwymi zwierzętami, będzie to po prostu dar niebios. 

Ponadto, nowa wersja Auto Frame pozwala poruszać się obiektom w kadrze bez poruszania aparatem. Kamera będzie śledzić obiekt tylko wtedy, gdy opuści centrum ekranu. W końcu Broadcast umożliwi też łączenie wielu efektów AI na jednym urządzeniu. Dzięki temu użytkownicy będą mogli np. używać rozmycia tła razem z Auto Frame.

NVIDIA współpracuje aktualnie z twórcami treści, aby zintegrować narzędzia Broadcast z aplikacjami do przesyłania strumieniowego dla kart graficznych RTX. Efekty? OBS Studio 27 dodało usuwanie szumów w zeszłym miesiącu, a np. AverMedia stosuje teraz usuwanie szumów audio od Broadcast i efekty wirtualnego tła w swoich aplikacjach.

Nie ma co do tego wątpliwości, że bardzo przyjemnie jest obserwować rozwój sektora sztucznej inteligencji w takim tempie.