Google Nest Renew
fot. Google

Google pozazdrościło Samsungowi. Nest Renew pozwoli zadbać o środowisko i zmniejszyć rachunki za prąd

O cenach i źródłach energii elektrycznej mówi się w ostatnich miesiącach naprawdę sporo. Nic dziwnego, że producenci systemów Smart Home starają się pomóc nam zadbać o portfel, a przy okazji zmniejszyć ślad pozostawiany w środowisku. Google, jak widać, nieco pozazdrościło Samsungowi programu SmartThings Energy i postanowiło uruchomić własną alternatywę.

Nest Renew to krok w stronę zielonej energii

Niektórzy posiadacze termostatów Nest Thermostat otrzymali od Google zaproszenie do beta testów nowej usługi, czyli Nest Renew. Jak wskazuje nazwa, skupia się ona na zapewnianiu użytkownikom dostępu do energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł. Całość działa nieco podobnie do systemu SmartThings Energy, lecz skupia się o wiele bardziej na aspekcie ekologicznym.

Dzięki Nest Renew, użytkownicy będą mogli monitorować źródła, z jakich pochodzi wykorzystywany w domu prąd. Google zapewnia, że w zdecydowanej większości amerykańskich gospodarstw jest to mieszanka energii z farm słonecznych czy wiatrowych oraz źródeł nieodnawialnych.

Nowa usługa monitoruje zużycie energii w trakcie dnia, starając się przenieść część energochłonnych zadań na inną porę, kiedy większą część udziału stanowi zielona energia. Proces ten nazwano Energy Shift. Podczas korzystania z Nest Renew będzie można zdobywać specjalne punkty – listki. Pozwolą one użytkownikom śledzić postęp w wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii, a także zlecać przekazanie darowizn, które pomogą w rozszerzaniu dostępu do bardziej przyjaznych środowisku źródeł prądu oraz zmniejszeniu ich cen.

Podczas konfiguracji usługi, użytkownicy otrzymują naprawdę sporo szczegółów na temat działania poszczególnych funkcji Nest Renew. By rozpocząć konfigurację wymagane jest poosiadanie termostatu Nest Learning Thermostat (3. generacji), Nest Thermostat E lub najnowszego Nest Thermostat. Zaproszenia do przetestowania darmowej wersji Renew Basic są już rozsyłane pierwszym użytkownikom.

Dostępna jest również subskrypcja Renew Premium, która zaoferuje nieco więcej funkcji, w tym analizę zużycia paliw kopalnych oraz dodatkowe możliwości zbierania listków. Kosztuje ona 10 dolarów miesięcznie i jest udostępniana w wybranych lokalizacjach w Stanach Zjednoczonych.

Jak na razie, Nest Renew jest skierowany wyłącznie na rynek amerykański, a Google w żaden sposób nie sugeruje udostępnienia tego programu w innych krajach. Miejmy nadzieję, że jego pojawienie się w Europie będzie wyłącznie kwestią czasu.