Oculus Rift S - gogle VR
Oculus Rift S (źródło: Meta)

Które gogle VR były najpopularniejsze w 2021 roku?

Wbrew opiniom wszystkich malkontentów, rynek okularów i headsetów VR rozwija się w bardzo dobrym tempie. Poznaliśmy statystyki ze sprzedaży tych urządzeń w 2021 roku, dlatego czas zadać najważniejsze pytanie. Który headset zgarnął koronę światowego lidera?

Zwycięzca mógł być tylko jeden

W 2021 roku, rynek gogli AR/VR powiększył się o 92,1%, względem stanu z roku 2020. Nie ma jednak żadnej wątpliwości co do tego, które okulary tak wywindowały statystyki sprzedaży. Niepodważalnym liderem jest model Meta Quest 2, stanowiący aż 78% sprzedaży gogli w 2021 roku. Co ciekawe, liczba wszystkich sprzętów tego typu, jakie zostały dostarczone na rynek w zeszłym roku, wyniosła 11,2 miliona jednostek. To oznacza, że tylko w zeszłym roku, Meta Quest 2 znalazła aż 8,7 miliona szczęśliwych nabywców.

Warto zaznaczyć, iż jest to największy wzrost na rynku od 2016 roku. Wtedy swoją premierę miały Oculus Rift, HTC VIVE oraz PlayStation VR. Co najciekawsze, żadna z tych firm nie pokusiła się o drugie miejsce na rynku. Według badań International Data Corporation, to zajęła firma DPVR z wynikiem 5,1% udziałów w rynku. Firma zajmuje się edukacyjną i komercyjną dystrybucją gogli.

Trzecia lokata należy już do Pico – 4,5%. Sytuacja jest o tyle ciekawa, iż kompania ta należy do ByteDance, czyli właścicieli TikToka. Oznacza to, że 12,4% udziałów w rynku przypadło reszcie korporacji, w tym Valve, HTC oraz Sony.

Meta Quest 2 - najpopularniejsze gogle VR na rynku
Meta Quest 2 – najpopularniejsze gogle VR na rynku

Przyszłość rynku AR/VR

Jak zauważa IDC, przyszłość niewątpliwie należy do urządzeń, które będą wymagać jak najmniej kombinacji z kablami. Sukces Meta Quest 2 opiera się przede wszystkim na jej samodzielności, a także niezależności chociażby od komputerów PC. Mówi się również, że do 2026 roku, rynek sprzętu AR/VR może się zwiększyć do 50 mln sztuk wysłanych do sklepów i klientów.

Przewidywane wzrosty na rynku AR/VR (źródło: IDC)
Przewidywane wzrosty na rynku AR/VR (źródło: IDC)

Warto też zaznaczyć, iż ostatni podobny wzrost aktywności w tym segmencie miał miejsce, gdy pojawił się (jeszcze) Oculus Quest, będący poprzednikiem obecnego lidera. Jeżeli jakikolwiek headset może zmienić ten układ sił, to tylko nowe gogle od PlayStation.

O tym jednak przekonamy się dopiero, gdy ten zadebiutuje najpewniej na przełomie lat 2022/2023.