Opona Goodyear Eagle GO
Opona Goodyear Eagle GO

Opona w 100% z materiałów odnawialnych? Poznajcie Eagle GO!

Goodyear pochwalił się nową, koncepcyjną oponą, powstałą w 100% z odnawialnych materiałów. Specjaliści firm Goodyear Tire & Rubber Company stworzyli oponę, która składa się z oleju słonecznikowego, kauczuku naturalnego, a także popiołu z łusek ryżu. Debiut nastąpi w parze z nowoczesnym pojazdem Citroen-oli.

Bieżnik Eagle GO z materiałów odnawialnych

Firma Goodyear nieustannie dąży do stworzenia nowoczesnych opon w oparciu o coraz nowsze technologie i materiały. Tym razem postawiono na wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu i zrównoważonych źródeł. Do 2040 roku firma Goodyear planuje w swoich produktach zastąpić oleje ropopochodne ekologicznymi i odnawialnymi materiałami.

Szkodliwe dla środowiska oleje ropopochodne w Eagle GO zastąpione zostały naturalnym olejem słonecznikowym i żywicą z sosny, natomiast kauczuk ropopochodny – naturalnym. Dzięki wykorzystaniu krzemionki z łusek ryżu odpady pochodzące z przetwórstwa ryżu nie będą zalegały na wysypiskach.

Wspominane materiały odnawialne nie są nowe, były już wcześniej znane i stosowane – olej i żywica wykorzystywane są w roślinnych tuszach do drukarek, a odpad z przetwarzania ryżu w betonie zbrojonym.

Nowa koncepcyjna opona firmy Goodyear Eagle GO
Nowoczesna opona Eagle GO firmy Goodyear, fot. Goodyear

Wysoka żywotność i długi czas eksploatacji

Istotnym aspektem, który znacząco zwiększa żywotność Eagle GO, jest możliwość dwukrotnego odnowienia opony w całym czasie jej eksploatacji. Wszystko to dzięki zastosowaniu zrównoważonej osnowy i bieżnika wykonanego z materiałów odnawialnych.

Nowoczesna opona została wyposażona w czujnik, działający w technologii SightLine. Dzięki jej zastosowaniu możliwe jest utrzymywanie idealnego poziomu ciśnienia i stanu opony, co bezpośrednio wpływa na jej zużycie. Dzięki temu ilość powstających podczas jazdy odpadów maleje, a wydajność opon rośnie, co idealnie wpisuje się w zamysł firmy Goodyear, dążącej do optymalizacji wydajności oraz trwałości. Producent postawił sobie za cel, aby Eagle GO przejechała nawet 500000 km.

Współpraca pomiędzy firmą Goodyear i Citroen coraz częściej pozytywnie owocuje, a Eagle GO to trzecia z kolei koncepcyjna opona powstała na potrzeby firmy Citroen.