Robot YuMi składający ubrania
Źródło: YouTube (Griffig)

AI wspomoże naukę składania ubrań przez roboty. Poznajcie SpeedFolding

SpeedFolding ma być rewolucyjną techniką, która pozwoli robotom na szybsze składanie ubrań. Trenować je będzie Sztuczna Inteligencja.

Składanie ubrań wydaje się mało pasjonującym zajęciem. Wedle badania przeprowadzonego przez portal BHG (Better Homes and Gardens), zajmuje ono piąte miejsce na liście najbardziej znienawidzonych obowiązków. Możemy pokusić się o stwierdzenie, że mało jest osób, którym ta czynność sprawiałaby faktyczną przyjemność.

Dlaczego więc nie zlecić tego zadania robotom? Istnieją przecież roboty sprzątające, mopujące, myjące okna, a nawet takie, które wspierają proces rehabilitacji. Maszyny składające ubrania faktycznie istnieją, jednak wykorzystywane są one głównie w przemyśle związanym z ubraniami.

Szybkość ich pracy zresztą nie jest zatrważająca. Roboty potrafią bowiem złożyć od 3 do 6 sztuk w ciągu godziny, zależnie od tego, w jakiej pozycji wyjściowej były ubrania. Jednak wydaje się, iż naukowcy z AUTOLAB rozwiązali ten problem.

Czym jest SpeedFolding?

Jak wspomniałem we wstępie, SpeedFolding jest rewolucyjną techniką, która znacznie zwiększa możliwości składania ubrań przez roboty. Przetestowana na maszynie stworzonej przez ABB Robotics, pozwoliła YuMi na złożenie od 30 do 40 sztuk w ciągu godziny. Jest to ponad 6-krotny wzrost wydajności, który może znacznie wpłynąć na rynek.

Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że nie był to standardowy robot, a nieco zmodyfikowany. Badacze zdecydowali się bowiem na wydrukowanie i domontowanie małych ząbków, które miały sprawić, aby chwyt robota był pewniejszy.

AI wspomoże naukę składania ubrań przez roboty. Poznajcie SpeedFolding
Robot YuMi od ABB (Źródło: ABB Robotics)

Gdzie to zastosowanie AI?

Cóż, robot był wspierany przez BiManual Manipulation Network (BiMaMa-Net). Wykorzystanie tego algorytmu pozwoliło nieco zmodyfikowanemu YuMi na złożenie nawet 40-tu ubrań w ciągu godziny. Robot miał trudności jedynie w 7% przypadków – pozostałe 93% przypadków kończyło się sukcesem.

Roboty składające ubrania w naszych domach…

…pojawią się nieprędko, jeśli w ogóle. SpeedFolding znacznie przyspiesza ich pracę, jednakże koszt nabycia tego typu urządzenia jest znaczący. Najtańszy spośród robotów YuMi kosztuje aż 46.000 euro. Przekłada się to na kwotę niemal 220.000 złotych.

Do tego należy zapewnić robotowi odpowiednią ilość miejsca oraz energii elektrycznej. Taka inwestycja może więc okazać się chybiona. Szczególnie, że człowiek potrafi złożyć nawet 23 koszulki w ciągu minuty.