ERC 2022 Kielce Politechnika
źródło: planetpartners

Astronauta ESA gościem tegorocznych międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich ERC w Kielcach!

Studenci Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach ponownie mogą czuć dumę, że na terenie ich uczelni odbędzie się finał ERC 2022, czyli międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich. Co więcej, gościem specjalnym 8. edycji European Rover Challenge będzie nikt inny, jak astronauta ESA – Europejskiej Agencji Kosmicznej, który był pierwszym Hiszpanem w kosmosie!

Finał międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich ERC kolejny rok w Kielcach!

To już czwarty rok, w w którym międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich (ang. European Rover Challenge, w skrócie ERC) organizowany jest na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Wydarzenie odbędzie się za niespełna miesiąc, bo rozpocznie się 9 września i będzie trwało przez trzy dni – aż do 11 września.

Główną atrakcją zawodów będą łaziki marsjańskie, zbudowane przez 30 drużyn z 10 krajów z całego świata (Europy, Afryki, Azji, a także Ameryki Północnej). Warto dodać, że 19 drużyn pojawi się osobiście – w stacjonarnej formule zawodów, natomiast reszta weźmie udział w formie zdalnej (oczywiście, ich łaziki będą na miejscu, a uczestnicy mogą kontrolować swoje maszyny z dowolnego miejsca na świecie).

Na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w ramach 8. edycji ERC będzie specjalny tor, który przypomina teren Marsa – zespół naukowy ERC dba o to, aby środowisko geologiczne powierzchni Czerwonej Planety było jak najlepiej odwzorowane.

Oglądający z pewnością będą mieli ciekawe widowisko – tor składa się bowiem z wybuchających wulkanów, które będą generowały dużo dymu. Co najciekawsze, odwzorowany został realny teren Marsa – pole na granicy między prowincją wulkaniczną Elysium a północnymi równinami planety.

Gościem specjalnym będzie hiszpański Astronauta

Łaziki łazikami, ale na wydarzeniu pojawi się astronauta, który był pierwszym Hiszpanem w kosmosie – Pedro Duque. Możliwość spotkania z osobą, która przekroczyła linię Kármána, czyli umowną granicę pomiędzy atmosferą Ziemi i przestrzenią kosmiczną, znajdująca się w jonosferze – części termosfery, jest z pewnością jedną z większych atrakcji ERC 2022, bo przecież na codzień raczej nie spotyka się astronautów.

Ponadto w wydarzeniu uczestniczyć będą takie osoby, jak: dr Gernota Groemera, dyrektorka Austriackiego Forum Kosmicznego, Gianfranco Visentina – szef Sekcji Automatyki i Robotyki Agencji Kosmicznej oraz prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Jak widać, nie dość, że będzie możliwość obejrzenia łazików, to jeszcze spotkania tak ważnych osób.

Najlepsze jest w tym wszystkim, że wstęp na ERC 2022 jest całkowicie bezpłatny. To świetna okazja, aby móc zobaczyć tak fascynujące urządzenia, jakimi są łaziki marsjańskie na żywo.