polityka AI
Image by Gerd Altmann from Pixabay

Kiedyś robot RIF będzie asystował przy twojej operacji

Roboty są spotykane coraz częściej, również odnajdują swoje miejsce w szpitalach. Mają zwykle za zadanie wspomagać zespół wykwalifikowanych medyków. Mikroroboty, robotyczne kapsułki czy roboty wykonujące proste, ale precyzyjne zabiegi medyczne wykonywane przez robota już są testowane.

Sterylizacja sprzętu

Operacje wymagają nie tylko chirurgów, anestezjologów czy pielęgniarek, ale również instrumentariuszy, którzy zajmą się podażą i sterylizacją sprzętu medycznego. Z uwagi na to, że czynność jest dość prosta i niewymagająca wysokiej precyzji, pojawił się pomysł na stworzenie robota instrumentariusza, który pozwoli na to, aby pracownicy medyczni nie marnowali czasu na długotrwałe, choć niezwykle istotne czynności.

Sterylizacja i dezynfekcja sprzętu medycznego to dość rozbudowany proces. Chodzi nie tylko o wrzucenie zestawu brudnych narzędzi do sterylizatora i włączenie go za pomocą przycisku. Konieczne jest wstępne oczyszczenie, mycie, dezynfekcja, użycie właściwych preparatów, a także odpowiednie ułożenie sprzętu w komorze do sterylizacji. To wszystko zajmuje sporo czasu i wymaga ostrożności. Stąd też pojawia się pomysł robotycznego instrumentariusza od RIF Robotics.

Prototyp od RIF Robotics

RIF potrafi zidentyfikować, sklasyfikować oraz podać cztery różne instrumenty, konieczne do operacji. Dzięki wykorzystaniu systemów uczenia maszynowego opartego o segmentację obrazu oraz klasyfikator obiektów, możliwe było wyszkolenie robota RIF na prawdziwym sprzęcie chirurgicznym, co pozwoliło na uzyskanie pozytywnych efektów.

RIF Robotics zapowiada, że kolejne prototypy będę rozpoznawały większą liczbę narzędzi, a także będą w stanie ocenić obecność krwi lub kości na ich powierzchniach. Dodatkowo robot będzie w stanie ocenić poziom ostrości oraz stan narzędzi.

Obecnie już kilka szpitali zainteresowało się nowym sprzętem, więc DeMarco, współzałożyciel firmy ma nadzieję, że prędzej czy później robot wejdzie na rynek i znajdzie szerokie zastosowanie na całym świecie, aby możliwe było odciążenie pracowników medycznych. System przetestowano w Gwinnett Technical College.