Kosmiczne śmieci ESA
źródło: ESA

Nawet kosmiczne śmieci mają problemy przez ziemskie zmiany klimatu

Orbita okołoziemska ma niemały problem, bowiem jest to istne „wysypisko” kosmicznych śmieci. Ten może się tylko powiększać, a to ze względu na zmiany klimatyczne. Jaki to ma ze sobą związek?

Kosmiczne śmieci coraz bardziej problematyczne

Najnowsze badania agencji rządowej Biritish Antarctic Survey sugerują, że zmiany klimatyczne mogą nie pomagać rozwiązaniu problemu kosmicznych śmieci, czyli różnorakich odpadów orbitujących wokół Ziemi. Powód jest całkiem prosty – z racji na wzrost dwutlenku węgla, zmniejsza się gęstość górnej części atmosfery, a to zmniejsza opór tych obiektów, co sprawia, że dłużej pozostają w tym miejscu.

Może to mieć swoje pozytywne skutki – przykładowo dla satelitów, które będą wolniej deorbitować i nie będzie potrzeby ich częstej korekcji tak, jak Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Negatywna strona medalu może okazać się znacznie gorsza – śmieci kosmiczne mogą wchodzić w orbity innych satelitów, powodując kolizje

Według brytyjskiej agencji, zmiany w gęstości atmosfery będą zauważalne (mierzalne) na wysokości od 90 do 500 km i będą występować nawet podczas umiarkowanych poziomów emisji gazów cieplarnianych.

Rakieta eksplozja śmieci kosmiczne
źródło: ESA

50 lat ewolucji atmosfery zbadane

Jeden z naukowców British Antarctic Survey, Ingrid Cnossen wyciągnęła powyżej przedstawione wnioski na podstawie modeli komputerowych. Przeanalizowała 50 lat ewolucji atmosfery, co porównała z wcześniejszymi badaniami w tym temacie. Tzw. modele predykcyjne, które ukazują 50 następnych lat ewolucji potwierdzają, że górna część atmosfery straci 200% więcej objętości, niż to miało miejsce w ostatnich 50 latach.

Przerzedzenie górnej warstwy atmosfery ma bezpośredni związek z oziębieniem atmosfery, czyli zupełnie odwrotnym procesem, niż ten, który ma miejsce na powierzchni Ziemi – globalnym ociepleniem. Dlaczego tak się dzieje? Cząsteczki powietrza w górnych warstwach atmosfery są znacznie „luźniej upakowane” niż w dolnych, co nie pozwala zatrzymywać energii cieplnej dostarczanej przez Słońce, a zatem wracają w przestrzeń kosmiczną, a ta ochładza się i traci na gęstości. Im część atmosfery jest mniej gęsta, tym mniejszy opór, co pozytywnie wpływa na „swobodne” poruszanie się obiektów znajdujących się we warstwie, a to wydłuża ich czas na orbicie.

Redukcja oporu może więc ostatecznie znacznie pogorszyć problem śmieci kosmicznych.