Miasto Warszawa (źródło: Pixabay)
Miasto Warszawa (źródło: Pixabay)

Odzysk ciepła z metra? Jest taki plan w Warszawie

Większość polskich miast poszukuje sposobów i technologii, które pozwolą na zredukowanie zużycia paliw kopalnych, a co za tym idzie – obniżenia emisji szkodliwych pyłów i gazów. Warszawa zdecydowała się na opracowanie systemu, który pozwoli na odzyskiwanie ciepła z metra. Kiedy pomysł zostanie zrealizowany i skąd pochodzi ciepło odpadowe?

Innowacyjny pomysł na odzysk ciepła odpadowego z Metra Warszawskiego

Firmy Metro Warszawskie Sp. z o.o. oraz Veolia Eneria Warszawa S.A. podjęły współpracę nad projektem, który miałby pozwolić na odzyskiwanie ciepła z podziemnej, warszawskiej infrastruktury.

Wewnątrz tuneli metra dochodzi do gromadzenia się dużych ilości ciepła, które generowane są z instalacji zlokalizowanych pod ziemią, a także przez pasażerów metra.

Obecnie wyprodukowane w ten sposób ciepło odpadowe jest wypuszczane przez wentylację, czyli innymi słowy – marnowane. Dlatego też pojawił się pomysł odzyskiwania niespożytkowanego ciepła i przekazania go do systemu ciepłowniczego Warszawy, skąd będzie trafiał do warszawskich budynków. Projekt ma być realizowany w latach 2022 do 2027.

Odzysk ciepła z Metra Warszawskiego, źródło: Veolia
Odzysk ciepła z Metra Warszawskiego, źródło: Veolia

Odzyskiwanie ciepła z metra, czyli darmowe ciepło dla europejskich miast

Ekologiczne podejście i działanie zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju jest istotne dla zrealizowania celów klimatycznych wprowadzanych sukcesywnie przez władze Unii Europejskiej. Jednym ze sposobów na zredukowanie emisji jest właśnie wykorzystywanie ciepła odpadowego, które występuje praktycznie wszędzie. Jego przetwarzanie może wpłynąć na efektywność obecnych sieci ciepłowniczych.

Poza wykorzystywaniem ciepła odpadowego konieczne jest również stosowanie odnawialnych źródeł energii, aby ograniczyć emisję pyłów oraz innych związków, na przykład gazów cieplarnianych takich, jak dwutlenek węgla.

Odbieranie ciepła odpadowego i przekazywanie go do sieci ciepłowniczej miasta realizowane jest w innych europejskich miastach, jak na przykład Londyn. Tamtejszy system umożliwia przetworzenie ciepła odpadowego, które jest w stanie zapewnić ogrzewanie oraz podgrzewanie ciepłej wody użytkowej dla ponad 1350 budynków, a także szkoły i dwóch ośrodków wypoczynkowych.