Kamienie, tłuczeń, źródło: Pixabay
Kamienie, tłuczeń, źródło: Pixabay

Ciepło z kamienia. Skały sposobem na magazynowanie ciepła?

Japońskie firmy opracowały pilotażowy system magazynowania energii, który w tym celu wykorzystuje skały. Takie rozwiązanie mogłoby pozwolić na ograniczenie spalania paliw kopalnych, a co za tym idzie, emisji szkodliwych związków i zanieczyszczeń pyłowych, jak również podniesienie efektywności energetycznej.

Po co magazynować energię cieplną?

Problem magazynowania energii cieplnej jest dość spory. Naukowcy i firmy poszukują materiałów, które będą w stanie, możliwie najniższym kosztem, przechowywać ciepło, w jak najmniejszej objętości. Magazynowanie ciepła bezpośrednio wpływa na efektywność energetyczną i ekonomię, a także działanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Skuteczne przechowywanie energii cieplnej umożliwia również ograniczenie spalania paliw i zredukowanie emisji zanieczyszczeń, co bezpośrednio wpływa na ekologiczne podejście do systemów energetycznych.

Toshiba, wraz z dwiema japońskimi firmami opracowała pilotażowy system do magazynowania energii za pomocą skał.

Testowy magazyn ciepła, wykorzystujący skały, źródło: Toshiba
Testowy magazyn ciepła, wykorzystujący skały, źródło: Toshiba

Jak magazynować ciepło w skałach?

Firmy Toshiba i Marubeni, we współpracy z Chubu Electric Power, opracowały magazyn wykorzystujący skały w Jokohamie, w Japonii. Pilotażowy system osiąga 100 kWh pojemności i jest w stanie wykorzystywać materiały skalne do przechowywania energii cieplnej. Wykorzystywane materiały to na przykład tłuczeń, cegły, beton, ceramika, a także sól w stopionej formie.

Jak podaje firma Toshiba, stworzony obiekt magazynowy, może magazynować ciepło, nawet w temperaturze powyżej 700 stopni Celsjusza, a w planach jest budowa kolejnego tego typu obiektu o pojemności 500 kWh.

Jak informuje Toshiba, projekt może być dobrym rozwiązaniem nie tylko dla nowo powstających przedsiębiorstw energetycznych, ale również dla starzejących się już elektrowni i elektrociepłowni.

Zespół firm planuje również wprowadzenie testowanego w pilotażowym projekcie systemu magazynowania ciepła na rynek komercyjny. Zaangażowane w projekt przedsiębiorstwa wspiera japońskie Ministerstwo Środowiska.