Xiaomi Mi LED TV P1 / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)
Xiaomi Mi LED TV P1 (fot. Kacper Żarski, oiot.pl)

Aplikacje na Android TV i Google TV będą zajmować mniej miejsca

Firma z Mountain View postanowiła zmniejszyć miejsce zajmowane przez aplikacje instalowane na telewizorach i innych urządzeniach działających pod kontrolą Android TV lub Google TV. W tym celu wprowadzone zostanie rozwiązanie, które znane jest już ze smartfonów z Androidem.

Na Smart TV zainstalujemy więcej aplikacji

Jak zauważa Google, w 2022 roku wiele smartfonów oferuje już 64 GB lub nawet więcej pamięci na dane użytkownika, w tym również na instalowane aplikacje. Bez problemów znajdziemy też smartfony, które zapewniają nawet 256, 512 GB czy 1 TB. W związku z tym, dostępnej pamięci dla większości użytkowników powinno w zupełności wystarczyć.

Niekoniecznie sytuacja wygląda równie dobrze w przypadku telewizorów Smart TV. Według firmy z Mountain View wiele modeli zapewnia średnio około 8 GB miejsca na system i dane. W dobie coraz większej liczby serwisów streamingowych i innych aplikacji dostępnych na inteligentne telewizory, taka wartość może być zbyt mała. W związku z tym, niektórzy muszą decydować się na odinstalowanie aplikacji, których używają najmniej.

Niewykluczone, że już niebawem nie będzie to konieczne. Google, w oficjalnym wpisie na blogu dla deweloperów, informuje, że w przyszłym roku zarówno w przypadku Android TV, jak i Google TV, wymagane będzie stosowanie formatu AAB (Android App Bundles). Dzięki temu zmniejszony zostanie rozmiar aplikacji, a więc docelowo będziemy mogli ich zainstalować więcej.

Android TV Google TV aplikacje AAB
(fot. Google)

Jak działa format AAB?

W przeciwieństwie do dobrze znanego formatu APK, w nowym aplikacje mogą być dzielone na różne komponenty. Nie jest bowiem konieczne tworzenie całych pakietów z tych elementów. Dzięki temu można zainstalować tylko główne i potrzebne części programu, które są wymagane do działania aplikacji.

Jak łatwo się domyślić, aplikacja dostarczona w formacie AAB, składająca się tylko z potrzebnych komponentów, zajmuje mniej miejsca na urządzeniu. Według Google jest to średnio o około 20% mniej miejsca. Oczywiście, gdy dodatkowe elementy będą potrzebne, to zostaną zainstalowane. Co więcej, format AAB zapewnia opcję archiwizacji – zamiast całkowitego odinstalowania aplikacji możemy ją zarchiwizować, aby następnie szybko przywrócić (archiwizacja pozwala na odzyskanie około 60% miejsca).

Wypada tutaj odnotować, że w Android TV i Google TV opisywany format będzie tym wymaganym od maja 2023 roku. Deweloperzy mają więc około 6 miesięcy na wprowadzenie stosownych zmian, co powinno im w zupełności wystarczyć – Google podaje, że dla jego inżyniera migracja aplikacji z APK na ABB zajmuje około 3 dni.

Co jednak z aplikacjami, które nie zostaną dostosowane do nowych wytycznych? Mogą one zostać ukryte na ekranach telewizorów z Android TV i Google TV.