Google Chromecast HD 4K
(fot. Google)

Nowy Chromecast z Google TV pokazany. Jest tańszy, ale oferuje niższą rozdzielczość

Firma z Mountain View pokazała nowego Chromecasta z Google TV na pokładzie. Trzeba przyznać, że jego cena jest naprawdę atrakcyjna, ale należy też pamiętać o ograniczeniach względem droższego modelu.

Na pierwszy rzut oka wygląda tak samo, ale…

Patrząc na grafiki przedstawiające nowego Chromecasta widzimy to samo urządzenie, które Google zaprezentowało około dwa lata temu. Pilot również nie przeszedł żadnych zmian. Co więc się zmienia?

Warto zauważyć, że przy nowym modelu pojawia się oznaczenie HD. Natomiast starsza wersja określana jest jako 4K. Jak łatwo się domyślić, chodzi o rozdzielczość, które jest niższa względem 4K. Użytkownik otrzymuje tutaj 1920×1080 pikseli. Wypada dodać, że urządzenie wciąż obsługuje HDR.

Nie mamy więc do czynienia z bezpośrednim następcą, a modelem mającym przede wszystkim uzupełnić portfolio o bardziej dostępny cenowo wariant, który powinien okazać się lepszym wyborem chociażby w przypadku starszych telewizorów Full HD.

Google Chromecast HD
(fot. 9to5Google)

Na pokładzie nowego modelu znalazł się układ Amlogic S805X2. Obsługuje on kodek dekodujący AV1, którego nie wspiera model 4K, aczkolwiek może charakteryzować się niższą wydajnością w przypadku bardziej rozbudowanych aplikacji i gier. Do tego dochodzi 1,5 GB RAM i skromne 8 GB na dane.

Nowy Chromecast HD już po wyjęciu z pudełka będzie działał pod kontrolą Androida 12. Należy zauważyć, że wariant 4K wciąż ma Androida 10, ale wkrótce ma dostać sporą aktualizację, która wprowadzi „Dwunastkę”. Najpewniej w ten sposób Google chce zachować możliwie jak najbardziej podobne doświadczenie w przypadku korzystania z wersji HD i 4K.

Z pewnością zaletą jest niska cena

Warto zaznaczyć, że nowy model zastępuje starszego Chromecasta 3. generacji. Na rynku zadebiutował on w 2018 roku i był sprzedawany bez pilota, a jego zadanie sprowadzało się głównie do wyświetlania treści z innych urządzeń. W przypadku opisywanego urządzenia mamy już pełnoprawny system operacyjny i możliwość samodzielnej pracy.

Jak już wcześniej wspomniałem, na listę zalet jak najbardziej można wpisać atrakcyjną cenę. Chromecast HD został wyceniony na 29,99 dolarów, podczas gdy wersja 4K kosztuje 49,99 dolarów.