Routery z pewnością są typem urządzenia, w przypadku których zasada „im więcej, tym lepiej” zdecydowanie się sprawdza – mówiąc to zarówno w kontekście ich ilości w domu, jak i liczby anten, które mają na pokładzie. A co z małymi, niepozornymi konstrukcjami? Nowy router Synology WRX560 z pewnością taki jest, ponieważ został zamknięty w kompaktową, dobrze wyglądającą obudowę, ale i zapewnia świetną specyfikację. Jest mały, ale to wariat.
Mały, ale wariat – co oferuje nowy Synology WRX560?
Synology może nie jest najbardziej popularną firmą na rynku, jednak to głównie z racji na to, w jakiej dziedzinie się specjalizuje – właśnie w routerach WiFi, a także w produkcji serwerów plików NAS. Najnowsze urządzenie to jednak pełnoprawny, zaawansowany router WiFi, który może pochwalić się naprawdę solidną specyfikację techniczną.
Jedną z największych zalet WRX560 jest forma, w jaką producent zamknął całą elektronikę – obudowa ma kompaktowe rozmiary 233 × 194 × 66 mm, a przy tym nie wystaje z niego kilka anten – jak to jest w przypadku konkurencyjnych routerów o podobnych specyfikacjach. Całość jest w stanie zapewnić łączność w standardzie WiFi 6, zapewniając przepustowość do 3000 Mb/s (2400 Mb/s dla pasma 5 GHz, 600 Mb/s dla 2,4 GHz), a przewodowo jest natomiast do dyspozycji 2,5 Gb/s.
Co więcej, Synology zaimplementował także obsługę pasma 5,9 GHz, które ma być idealne dla połączeń urządzeń na mniejszych odległościach – co ma pozwolić na uzyskanie lepszej szybkości połączenia.
Funkcjonalny, ale i drogi
Warto dodać, że z co najmniej dwóch WRX560 (lub innych routerów Synology) można stworzyć sieć Mesh WiFi, a więc bez problemu pokryjemy większy obszar w domu lub mieszkaniu siecią WiFi. Urządzenie można łatwo konfigurować przy pomocy dedykowanej aplikacji na Androida lub iOS. Stworzymy w niej profile ułatwiające zarządzanie sprzętem i zasobami, przykładowo dla członków rodziny. Mamy do dyspozycji opcje analizy sposobu użytkowania sieci, gdzie sprawdzimy na przykład, ile godzin dziennie dzieci spędzają w internecie, a nawet co przeglądają.
Router obsłuży także środowiska sieciowe – WRX560 podłączymy i łatwo skonfigurujemy z serwerem plików NAS. Ile takie cacko kosztuje? Tanio niestety nie jest, bo w popularnych sklepach internetowych możemy kupić router za 1269 złotych.