Niezwykła bateria CO2. Może zastąpić konwencjonalne akumulatory
Źródło: Energy Dome

Niezwykła bateria CO2. Może zastąpić konwencjonalne akumulatory

Firma Energy Dome wkracza na amerykański rynek, przynosząc ze sobą rewolucyjną technologię pierwszej na świecie baterii CO2. Akumulator ich autorstwa opiera się na tanich oraz powszechnych surowcach i jest w stanie magazynować energię odnawialną na później, dzięki właściwościom dwutlenku węgla.

Włoska bateria CO2 to prawdziwa rewolucja

Przechodzenie na odnawialne źródła energii stało się w ostatnich latach globalnym trendem, który ma mieć wpływ na walkę z ociepleniem klimatu. Jakkolwiek dobrze można o tej technologii myśleć, ma jeden zasadniczy minus – przechowywanie wyprodukowanej w ten sposób energii jest kosztowne i uzależnione od metali ziem rzadkich, które już tak ekologiczne nie są, a ich wydobycie np. w Afryce jest prowadzone w skandalicznych warunkach.

Remedium na te bolączki ma być, a właściwie już jest, ogniwo włoskiej firmy Energy Dome, które opiera swoje działanie na dwutlenku węgla. Ten gaz, którego tak bardzo nienawidzą aktywiści, że muszą to manifestować przyklejaniem się do drogi i niszczeniem dzieł sztuki, jest katalizatorem całego procesu zatrzymywania energii.

Jego właściwości są unikalne pod tym względem, że jako jeden z niewielu gazów, możne być przechowywany w postaci cieczy bez potrzeby schładzania go do ekstremalnie niskich temperatur. W ogniwie Energy Dome dwutlenek węgla jest magazynowany w specjalnej kopule, a jego obieg jest zamknięty, przez co nie emituje do atmosfery.

Aby naładować akumulator, pobieramy CO2 o temperaturze i ciśnieniu zbliżonym do atmosferycznego, i sprężamy. Ciepło wytwarzane podczas kompresji jest następnie magazynowane. Kiedy wymieniamy energię cieplną z atmosferą, to gaz CO2 staje się płynny. Aby wytworzyć i wysłać energię elektryczną ciekły CO2 jest podgrzewany i ponownie przekształcany w gaz, który napędza turbinę wytwarzającą energię.

– wyjaśnia działanie systemu Claudio Spadacini, CEO Energy Dome

Technologia ogniwa włoskiej firmy opiera się na prostych materiałach, takich jak stal, woda i CO2, co jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach, gdzie sytuacja geopolityczna wpływa na dostępność metali ziem rzadkich, w tym tych, które są niezbędne do tworzenia konwencjonalnych baterii, czyli kobaltu i litu. Przez to skala użycia tej technologii może być bardzo szeroka, znacznie tańsza oraz trwalsza, bo nie jest obarczona tak dużym stopniem degradacji w czasie co zwykła bateria.

Energy Dome rusza na podbój Ameryki

Start-up Energy Dome po raz pierwszy przetestował swój system baterii w Sardynii, gdzie wszystko poszło po myśli twórców. Ten sukces sprawił też, że otworzyła się przed nimi możliwość wejścia na amerykański rynek. Pomogą w tym fundusze i wsparcie firmy Elemental Excelerator, która inwestuje we wdrażanie zielonych technologii.

Według planów już w 2024 roku powinny zostać uruchomione pierwsze akumulatory CO2 na terenie Stanów Zjednoczonych.