Vikram-S, pierwsza prywatna rakieta indyjska, wystartowała!
Źródło: geralt/Pixabay

Vikram-S, pierwsza prywatna rakieta indyjska, wystartowała!

Opracowana przez Skyroot Aerospace rakieta Vikram-S wystartowała dzisiaj z Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO), znajdującej się w Sriharikota, na wschodnim wybrzeżu. To pierwsza prywatna rakieta, która wystartowała z terenu Indii.

Rakieta Vikram-S autorstwa Skyroot Aerospace

Po 4 latach opracowywania planów kosmicznych udało się wystrzelić prywatną rakietę z terenu Indii. Start nastąpił o 11:30 lokalnego czasu ze wschodniego wybrzeża indyjskiego. Lot trwał około 5 minut, a osiągnięta przez rakietę wysokość wyniosła niemalże 90 km i zasięg nieco ponad 120 km, po czym wylądowała w wodzie Zatoki Bengalskiej.

Wykonana dzisiaj misja otrzymała nazwę Prarambh i uznawana jest za w pełni udaną. Jak donosi Skyroot Aerospace – wszystkie zainstalowane w rakiecie systemy zadziałały zgodnie z przewidywaniami.

Rakieta Vikram-s, źródło: ISRO
Rakieta Vikram-s, źródło: ISRO

Rakieta Vikram-S jest jednostopniową, wirowo stabilizowaną rakietą, która energię czerpie z paliwa stałego, a jej masa wynosi ponad 550 kg. Wykonana została ze struktur stworzonych z kompozytów węglowych oraz drukowanych w 3D elementów, a jej całkowita długość osiąga 6 metrów.

Rakieta przewoziła trzy ładunki użytkowe, które miałyby dokonywać mapowania pomiarów oraz walidacji części parametrów dotyczących lotu.

Rakieta Vikram-s, źródło: Skyroot Aerospace
Rakieta Vikram-s, źródło: Skyroot Aerospace

Dalsze plany wobec Vikram-S i jego kolejnych, rozbudowanych wersji

W przyszłym roku Skyroot planuje wystrzelić kolejną rakietę, tym razem Vikram-1, jeśli zostanie zatwierdzona przez Indyjskie Narodowe Centrum Promocji i Autoryzacji Przestrzeni Kosmicznej (IN-SPACe). Dzisiejszy lot demonstracyjny był pokazem możliwości firmy oraz próbą zweryfikowania zastosowanych technologii, które miałyby być także zainstalowane w kolejnym pojeździe.

Na terenie Indii wystrzelenie prywatnych rakiet jest możliwe dopiero od czerwca 2020 roku, dlatego Skyroot oraz inne prywatne firmy, ale także i cały kraj, dostali ogromną szansę na faktyczny rozwój kosmiczny. Do IN-SPACe trafiło już 150 wniosków kosmicznych, które proszą o autoryzację.

Zapewne jeszcze sporo usłyszymy o rozwoju Indii w kosmosie.