Sonos opracował algorytm S.A.N.T.A., wyznaczający początek sezonu świątecznego. Was też już dopadł?
(fot. Brett Sayles / pexels)

Sonos opracował algorytm S.A.N.T.A., wyznaczający początek sezonu świątecznego. Was też już dopadł?

Firma Sonos, w oparciu o swoje produkty, wprowadziła algorytm S.A.N.T.A., który przeprowadza analizę odtworzeń świątecznych hitów. Ma za zadanie wyznaczyć oficjalny początek sezonu świątecznego w danych krajach. Czy Polskę dopadło już świąteczne szaleństwo?

Sezon świąteczny, to nie tylko grudzień

Świąteczny nastrój już powoli wkracza w nasze progi. Mieszkańcy USA halloweenowe dekoracje często zamieniają bezpośrednio na te bożonarodzeniowe, natomiast faktyczny „szał” świąteczny rusza po Święcie Dziękczynienia. W Europie zazwyczaj dekoracje opanowują nasze domy równo z rozpoczynającym się czasem Adwentu i Mikołajkami, choć w sklepach często można spotkać dekoracje już po Wszystkich Świętych.

Sonos postanowił to sprawdzić, uruchamiając i opracowując system, który przeanalizuje czas i liczbę odtworzeń świątecznych hitów „Jingle Waves”, czyli świątecznych motywów muzycznych i filmowych. Cały ten system mógłby udzielić nam informacji, kiedy tak naprawdę w danym kraju Święta Bożego Narodzenia stają się najważniejszym tematem w naszych domach.

Algorytm S.A.N.T.A., źródło: Sonos
Algorytm S.A.N.T.A., źródło: Sonos

Jak wygląda analiza algorytmu S.A.N.T.A.?

Algorytm S.A.N.T.A. Index ma za zadanie przeprowadzanie analizy częstotliwości wyszukiwania oraz odtwarzania w aplikacji Sonos wybranych pięciu świątecznych piosenek i filmów. Przeprowadzona forma badania będzie realizowana w 23 krajach, do których m. in. należy Polska, USA, Kanada, Meksyk, Wielka Brytania, RPA, Australia.

Analiza wykonywana przez algorytm S.A.N.T.A. będzie opierała się o skalę od 0 do 100, gdzie 100 jest maksymalną formą świątecznej radości. Indeks każdego dnia generuje wynik „Jingle Waves” dla każdego kraju. Sonos uznał, że osiągnięcie połowy skali, czyli wartości 50, będzie oznaczało oficjalny początek sezonu świątecznego.

Analiza S.A.N.T.A. dla Polski, źródło: Sonos
Analiza S.A.N.T.A. dla Polski, źródło: Sonos

Otrzymywane wyniki bezpośrednio zależą od użytkowników, korzystających z aplikacji Sonos oraz głośników firmy, dlatego to słuchacze mają największy udział w otrzymaniu wyników. W naszym kraju ten oficjalny początek sezonu świątecznego już nastąpił, a miało to miejsce w poniedziałek 21 listopada! Nie wiem jak u Was, ale w moim domu świąteczne szaleństwo już się rozpoczęło.