Robot humanoidalny
Źródło: Tmsuk

Jak roboty mogą zmienić podejście osób, które boją się AI?

Czy wiesz, że istnieją roboty, które zostały wyposażone w szczególny rodzaj algorytmów AI? Wyróżniają się pod wieloma względami na tle takich robotów, jak Boston Dynamics Atlas czy zaprezentowany przez Elona Muska Optimus. Cóż to za roboty i co potrafią? Poznaj Amecę, Desdemonę, Grace oraz Sophię i przekonaj się sam!

Ameca – najbardziej realistyczny robot

Uznana za najbardziej realistycznego robota, który dotychczas powstał, Ameca została zaprezentowana w styczniu na targach CES 2022. Ta wywodząca się z Wielkiej Brytanii maszyna nie potrafi chodzić, jednak ma się to zmienić w przyszłości. Za to mimika twarzy tego bota jest niewiarygodna!

Dodatkowym atutem jest fakt, że producenci nie starali się upodobnić swojego robota do człowieka. Dzięki temu nie występuje efekt doliny niesamowitości. Jest to efekt, który wywołuje nieprzyjemne odczucia (czasem również odrazę) i występuje u ludzi, którzy oglądają obrazy, roboty lub animacje, które przypominają człowieka bądź jego zachowanie.

Zresztą, sprawdźcie sami! Osobiście uważam, że jeśli producenci nie będą się (w moim odczuciu niepotrzebnie) silić na maksymalne upodabnianie swoich botów do ludzi, to liczba osób niechętnych AI zostanie znacznie zredukowana…

Desdemona – piosenkarka AI

Pierwsza na świecie piosenkarka AI, która jest w stanie tworzyć i śpiewać swoje autorskie piosenki. Patrząc na nią (oraz pozostałe kandydatki) muszę stwierdzić, że pomimo bycia raczej osobą prorobotyczną, odczuwam efekt doliny niesamowitości. Ciało wyprodukowane zostało przez firmę Hanson Robotics, natomiast napędzający algorytm AI został stworzony przez Novamente LLC.

Jeśli mam być zupełnie szczery, to dość sceptycznie podchodzę do pomysłu Desdemony jako robota, który wykorzeni strach przed AI. Nie tylko przez wzgląd na ogólną niechęć środowiska artystów do algorytmów, ale i fakt, że jest on jeszcze pogłębiany, a (dobrych) rozwiązań brak. Ale, hola, to w końcu piosenkarka, prawda?

Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. Może więc w tym powinniśmy szukać nadziei na pojednanie algorytmów z artystami oraz przychylność ludzi obecnie nieufnym okiem na AI patrzących? Cóż, nie skomentuję, ale pozwolę to sobie tutaj zostawić. Obejrzyj i zgadnij, co na ten temat myślę 😉

Grace – pielęgniarka

Grace to pierwszy na świecie robot, który został pielęgniarką. Została zaprojektowana (ponownie) przez firmę Hanson Robotics, natomiast jej oprogramowanie napisane przez zespół z Singularity NET. Jej głównym celem jest wspomaganie personelu medycznego oraz skupienie się na osobach niepełnosprawnych i starszych.

Sam CEO firmy, która wyprodukowała Grace stwierdził, że „ludzki wygląd pozwoli łatwiej zaufać [robotowi] oraz na zbudowanie naturalnej więzi, ponieważ jako ludzie jesteśmy przywiązani do kontaktu twarzą w twarz.” Cóż, gdyby nie wspomniany już uprzednio efekt, to pewnie bym się zgodził.

Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli ludzie uzmysłowią sobie, że roboty służą im pomocą, to faktycznie zaufanie może przyjść z nieco mniejszym wysiłkiem, niż gdyby do tego typu rewelacji nie doszło. Zresztą, algorytmy już wspomagają badaczy w opracowywaniu nowych formuł leków…

Sophia – czy naprawdę muszę ją przedstawiać?

Pierwszy humanoidalny robot na świecie, produkcji wspomnianej już dwukrotnie firmy. Na oficjalnej stronie Hanson Robotics jest nawet jej profil, który (najprawdopodobniej) uzupełniła sama! Wystąpiła również w nagranej przez Willa Smitha krótkiej komedii, w której znany aktor miał spróbować randkowania online. Jak to wyszło? Przekonajcie się sami 😉

Podsumowanie

Sophia raczej nie jest najlepszym pomysłem na ocieplanie wizerunku robotów, ponieważ jest pierwszym z nich. Ludzie raczej nie są skłonni do zmiany nastawienia względem tego, co już znają – cała nadzieja więc w przyszłych robotach, wyposażonych w wysoce wyspecjalizowane algorytmy. Desdemona również raczej nie sprawi, że fani muzyki niebędący przychylni robtom nagle zaczną je wielbić…

Jednak zarówno Grace, jak i Ameca powinny sobie z tym poradzić. Jeśli powstaną kolejne roboty, które również znacząco wspomogą ludzkość w jakiejś dziedzinie, to również będą one miały realne szanse na zredukowanie ilości nieprzychylnych robotom jednostek.

Przynajmniej dopóki nie stwierdzą, że miejsce człowieka jest w specjalnym, ludzkim zoo