Kubota Glasses

Kubota Glasses, czyli inteligentne okulary, które poprawią wzrok

Japońska firma Kubota stworzyła inteligentne okulary, których zadaniem jest poprawa wzroku użytkownika. Na ten moment cała konstrukcja to prototyp, jednak jest bardzo prawdopodobne, że w przyszłości opisywane okulary będą w stanie pomóc pacjentom z problemami ze zdrowiem.

Japońska firma Kubota Pharmaceutical Holdings uważa, że za pomocą specjalnych okularów Kubota Glasses będzie w stanie poprawić krótkowzroczność – w nieco inny sposób niż robią to tradycyjne okulary. Urządzenie znajduje się obecnie w fazie prototypu i jest intensywnie testowane. Same testy dają jednak obiecujące wyniki. Wraz z czasem, kiedy sam użytkownik nosiłby okulary, jego wzrok miałby się polepszać. I to wszystko bez konieczności wykonywania skomplikowanej operacji.

Kubota Glasses remedium dla krótkowidzów?

Krótkowzroczność jest zazwyczaj spowodowana zbyt dużą odległością siatkówki oraz rogówki w gałce ocznej. W tym przypadku zahamowane zostaje właściwe skupienie światła, co prowadzi do nieostrego widzenia na odległość. Pierwszym celem Kuboty jest rozpoczęcie testowania swoich okularów na masową skalę w Azji, gdzie duża liczba osób boryka się z krótkowzrocznością.

Jak stwierdziła firma, wśród ludzi w wieku 20 lat i poniżej, aż 95 proc. mieszkańców Korei Południowej boryka się z problemami ze wzrokiem. Na całym świecie około 2,56 miliarda ludzi cierpi na krótkowzroczność.

Okulary Kubota Glasses działają na zasadzie rzutowania obrazu z soczewki urządzenia na siatkówkę użytkownika, aby skorygować wady refrakcji, które powodują krótkowzroczność. Noszenie okularów od 60 do 90 minut dziennie pomogło w poprawie widzenia.

Nie wiadomo jednak dokładnie, na jak długo działają Kubota Glasses. Bardzo możliwe, że cały efekt niejako przechodzi już po kilku dniach, a same okulary trzeba nosić jeszcze dłużej, aby powrócić do poprzedniego stanu.

Tego typu nieinwazyjna metoda korekcji wzroku poprawiłaby jednak jakość życia wielu ludzi na świecie.