Nauka online, kurs osobisty
fot. katemangostar via freepik.com

Nie siedź na …, zrób kurs, zdobądź nowe umiejętności

Jeśli znudziło ci się już granie w gry, rodzina ma dość scrabblowania, a DIY to nie twoja bajka, sięgnij po wiedzę, zrób kurs i naucz się czegoś nowego. Poniżej krótka lista możliwości.

E-nauka dla każdego

Nauka online spędza obecnie sen z powiek wszystkich zatrudnionych w sektorze edukacji. Serwery popularnych e-dzienników nie wytrzymują natłoku zainteresowanych. Nauczyciele dwoją się i troją, żeby opanować sytuację, a uczniowie jak nigdy pragną zdobywać wiedzę. Nauka w domu ma niewątpliwie swoje minusy, szczególnie w czasie pandemii, ale jest również szansą na przekonanie się, że bez wychodzenia z domu też można się dokształcić.

Zostań ekspertem w AI

MIT, amerykańska renomowana politechnika
fot. MIT

Zaczniemy od wysokiego C. Od kursu online organizowanego przez MIT (amerykańska politechnika, która znajduje się w czołówce rankingów szkół wyższych na świecie). Kurs nazywa się: „Artificial Intelligence: implications for business strategy” i jest organizowany przez ekspertów z MIT Sloan School of Management i MIT Computer Science And Artificial Intelligence Laboratory. Twórcy obiecują, że uczestnik zdobędzie praktyczną wiedzę z dziedziny sztucznej inteligencji i będzie potrafił ją zastosować w swoim biznesie. W ramach kursu wykładowcy przybliżą kursantom wiedzę o uczeniu maszynowym, robotyce i przetwarzaniu języka naturalnego. W prospekcie możemy przeczytać:

Kluczowym elementem kursu będzie indywidualny projekt, w którym opracujesz plan wykorzystania sztucznej inteligencji we własnej organizacji lub w innym wybranym przez ciebie kontekście biznesowym.

Kurs jest przygotowany przede wszystkim dla ludzi biznesu. Jeśli należysz do tej grupy i chcesz zdobyć certyfikat renomowanej uczelni i poznać kluczowe zagadnienia AI, warto się zdecydować.

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz TUTAJ.

Jeśli nie masz 3200$ i interesuje cię Machine Learning

Uniwersytet Stanforda w USA
fot. Stanford Univeristy

Powyższy kurs to koszt 3200$, więc nie każdy będzie zainteresowany. Jeśli jednak wciąż jesteś zdecydowany na osobiste doskonalenie, to warto rozważyć kurs organizowany przez kalifornijski Uniwersytet Stanforda. Kurs jest zdecydowanie bardziej przystępny, bo kosztuje 79$. Jeśli jednak nie zależy ci na certyfikacie to… kurs będzie darmowy.

Na portalu coursera.org widać, że to wiedza pożądana przez ludzi. Do tej pory na kurs zapisało się 2 894 229 osób, w tym także moja skromna osoba 😉 W prospekcie reklamowym możemy przeczytać:

Uczenie maszynowe to nauka polegająca na zmuszaniu komputerów do działania bez wyraźnego zaprogramowania. W ostatnim dziesięcioleciu Uczenie Maszynowe zapewniło nam samodzielne prowadzenie samochodu, praktyczne rozpoznawanie mowy, skuteczne wyszukiwanie w Internecie i znacznie lepsze zrozumienie ludzkiego genomu. Uczenie Maszynowe jest dziś tak wszechobecne, że prawdopodobnie używasz go kilkadziesiąt razy dziennie, nie wiedząc o tym. Wielu badaczy uważa również, że jest to najlepszy sposób na postęp w dziedzinie AI.

Kurs jest dostępny w języku angielskim, ale jeśli wolisz chiński to są dostępne napisy (również hebrajskie, hiszpańskie, hindi i japońskie). Po 56 godzinach intensywnej nauki spora część kursantów raportowała wymierne korzyści w swojej dotychczasowej pracy, a 40% z nich rozpoczęło nową karierę. Wygląda na to, że warto skorzystać.

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz TUTAJ.

Możliwości jest znacznie więcej

Kurs online, samokształcenie w domu
fot. yanalya via freepik.com

Jeśli powyższe propozycje nie przypadły ci do gustu, musisz wiedzieć, że możliwości jest zdecydowanie więcej. Na platformie Udemy możesz obecnie znaleźć ponad 230 różnego rodzaju kursów z dziedziny AI.

Nie są to kursy certyfikowane przez renomowane uczelnie, ale więcej niż połowa z nich uzyskała bardzo wysokie noty od kursantów. Wiele z nich to kilkanaście godzin czystej nauki i praktycznych zadań.

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz TUTAJ.

Masz chęci = masz możliwości

Z powodu większej ilości czasu osobiście rozważam mocne zaangażowanie się w kursy online – także te z dziedziny sztucznej inteligencji. Jak widać powyżej możliwości jest bardzo dużo i każda jest warta rozważenia. Czas jest ku temu sprzyjający, ponieważ wiele platform learningowych oferuje obecnie promocje: limitowany darmowy dostęp, obniżone ceny lub gwarancję zwrotu pieniędzy. To również dobra okazja do zapoznania się z miejscami w internecie, gdzie wiedzę można zdobywać bez limitów i całkowicie za darmo. Jeśli masz czas i chęci, to z pewnością zdobędziesz więcej wiedzy i dzięki temu poszerzą się twoje możliwości. Miłej nauki.