Ławka Include Steora Classic wygląda tak... jak się nazywa
Ławka Include Steora Classic wygląda tak... jak się nazywa | fot. include.eu

Ławka Steora podładuje smartfon, hulajnogę, a nawet rower

Zastanawiam się właśnie, czy w Night City w CyberPunk 2077 znajdują się ławki, które potrafią ładować urządzenia mobilne. Include Steora potafi to już dziś, więc jest spore prawdopodobieństwo, że w odległym 2077 roku takie uliczne udogodnienia będą na porządku dziennym. Warto wiedzieć, że idea Smart Miast coraz bardziej staje się rzeczywistością.

3w1

Kiedyś się zastanawiałem, po co komu tyle ławek w mieście, przecież ludzie i tak na spacery chodzą do parków, a na ruchliwych miejskich deptakach nie ma czasu na siedzenie. Jakże się myliłem. Dziś sam lubię przysiąść na moment bynajmniej nie dlatego, że jestem już po 30. Zwyczajnie warto się czasami zatrzymać i złapać chwilę spokoju. Niepozorna i pomijana na co dzień ławka nadaje się do tego idealnie.

Ławki są różne i w różnych miejscach widziałem je w różnych formach. W Paryżu jedna była nawet tak sprytnie wkomponowana w otoczenie, że mało brakowało i połamałbym sobie piszczel u prawej nogi. W wielu miejscach w Polsce stoją też słynne już Ławki Niepodległości, które potrafią ważyć ponad 1,5 tony i kosztują krocie.

Ławka Include Steora City
Ławka Include Steora City | fot. include.eu

Na szczęście są też producenci, którzy oferują dla przestrzeni funkcjonalne i praktyczne rozwiązania. Steora jest jedna, ale w trzech wersjach: classic, city i cyclo.

Elementy wspólne

Oferowane przez Include ławki mają wiele elementów wspólnych. Wykonane są z aluminium i alucynku. Są także wyposażone w moduł fotowoltaiczny IK08 (EN 62262), których moc wyjściowa wynosi 99W. Do magazynowania energii wykorzystywana jest bateria typu Li-ion, która jest wytrzymała na niskie temperatury i posiada zaawansowany moduł BMS (Battery Management System).

Ławka Steora Classic w nocy rozbłyśnie ambientowym oświetleniem
Ławka Steora Classic w nocy rozbłyśnie ambientowym oświetleniem | fot. include.eu

Na funkcjonalność ławki Steora wpływają ambientowe światła, które zostały zaprogramowane tak, by dostosowywać się do pory roku i czasu wschodu i zachodu słońca. Nie da się nie docenić systemu chłodzenia powierzchni siedzącej. Kto próbował usiąść w gorące lato na rozgrzanej metalowej ławce, ten wie, jak bardzo przydatna jest ta funkcja.

Classic, City i Cycle mają także wbudowane czujniki: ciśnienia, temperatury i wilgotności. System ławek może więc być podstawą dla miejskiego systemu informowania o warunkach atmosferycznych panujących w określnych częściach miejscowości.

Ławka Steora Classic posiada moduł ładowania Qi
Ławka Steora Classic posiada moduł ładowania Qi | fot. include.eu

Gdyby komuś taka ławka za bardzo przypadła do gustu i zechciał ją zabrać na swoją posesję, może się spodziewać wizyty stróżów praca, ponieważ ławki mają wbudowane moduły GPS. Potencjalni złodzieje nie mają więc szans na łatwy łup.

To, co widać i jest kwintesencją tych ławek to wbudowane miejsce na ładowanie bezprzewodowe w standardzie Qi, które będzie w stanie naładować telefony, zegarki, czy słuchawki douszne. Każda wersja ławki może też być wyposażona w porty USB do szybkiego ładowania podobnych urządzeń, a także nieco większych mobilnych sprzętów. Każda ławka Steora posiada także wskaźnik wyczerpania akumulatorów, który jest zintegrowany w siedzisko lub oparcie.
Tyle z elementów wspólnych. Pozostałe rzeczy są już charakterystyczne dla poszczególnych modeli.

Classic

Jako model podstawowy nie może liczyć na wiele dodatkowych udogodnień. Producent wspomina o możliwości instalacji 4 portów USB do szybkiego ładowania i wymienia, że wspierane są rozwiązania Apple, Qualcomm i Samsung.

Zainteresowani mogą także wyposażyć ławkę w czujniki badające jakość powietrza. Ciekawostką jest też opcjonalny czujnik hałasu, który działa w zakresie od 25 dB do 130 dB.

Ławka Include Steora Classic może mieć nawet 4 porty USB
Ławka Include Steora Classic może mieć nawet 4 porty USB | fot. include.eu

Gdyby komuś zabrakło Internetu w telefonie komórkowym to przydatną opcją, którą powinien rozważyć kupujący ławkę Steoria, jest możliwość instalacji hotspotu Wi-Fi.

Ostatnią opcją jest to, co najbardziej lubią zimowe zmarzluch, czyli podgrzewane siedzisko. Do działania podgrzewania wymagany jest jednak hybrydowy moduł zasilania. Jego hybrydowość polega na podłączeniu ławki do miejskiego systemu elektrycznego. Dla wygody można dokupić oparcie i podłokietnik, które zawierają w sobie moduły fotowoltaiczne o mocy wyjściowej 66W.

City

Wersja City może zostać wyposażona w takie same opcje jak Classic, ale dodatkowo producent oferuje element z miejscem na zieleń miejską. Co ciekawe doniczka jest wyposażona w czujnik wilgotności gleby.

Ławka Include Steora City
Ławka Include Steora City jako nośnik reklamy | fot. include.eu

Kolejnym wyróżnikiem dla tej wersji jest możliwość zamontowania wyświetlacza LCD o przekątnej 19 cali i kamery z wbudowaną Sztuczną Inteligencją, która badając otoczenie, może przekazywać ciekawe i pomocne informacje dla pieszych.

Cyclo

Ostatni model jak sama nazwa wskazuje, będzie idealny dla entuzjastów jednośladów, które są napędzane prądem. Cyclo posiada wszystko, co jest w standardzie, ale dodatkowo oferuje kompresor powietrza obsługujący zawory Presta i Schrader. Kompresor nie zniszczy też jednośladu, ponieważ ma automatyczny system start/stop.

Dla tych, którzy mogliby potrzebować szybkiej naprawy, Cyclo oferuje zestaw narzędzi (wkrętarki, klucze i sześciokąty).

Include Steora Cyclo to gratka dla cyklistów | fot. include.eu
Include Steora Cyclo to gratka dla cyklistów | fot. include.eu

Wisienką na torcie jest jednak wtyk ładowania DC. Jest ich 3 i obsłuży hulajnogi elektryczne Lime, Bird, Xiaomi, Razor i Segway). To jednak nie koniec. Gdyby tego było za mało, bo standardowym wyposażeniem jest także gniazdo ładowania 220V AC z mechanizmem zabezpieczającym.

Użytkownicy tej ławki nie muszą się obawiać o kradzież, ponieważ ławka jest wyposażona w metalowy uchwyt rowerowy.

Include Steora Cyclo posiada trwały pałąk blokujący | fot. include.eu
Include Steora Cyclo z zestawem naprawczym | fot. include.eu

Z opcji, jakie można dokupić do tego modelu, brakuje tylko ekranu LCD i inteligentnej kamery. Pozostałe elementy są wspólne z Classic i City.

Tanio nie jest

Cena jednej ławki zaczyna się od 1659 Euro. Cena wydaje się być wygórowana, ale należy dodać, że w skład tej ceny wchodzi także pakiet programistyczny i podłączenie na 5 lat do Solos Smart City. Także aktualizacje i konserwacja ławki jest zawarta w podanej cenie.

Myślę, że samorządy powinny się zainteresować tego typu rozwiązaniami, ponieważ dają one całe mnóstwo możliwości zarówno dla mieszkańców, jak i dla włodarzy miejscowości. Ogólnie rzecz ujmując – to jest przyszłość.