Lidl przegrywa w sądzie, a Lidlomix znika ze sklepu. To koniec tańszej alternatywy
fot. Monsieur Cuisine

Lidl przegrywa w sądzie, a Lidlomix znika ze sklepu. To koniec tańszej alternatywy

Dostępny w sklepach stacjonarnych oraz na stronie internetowej Lidla robot Monsieur Cuisine Connect WiFi, zwany potocznie Lidlomiksem zniknął z oferty. Wszystko wskazuje na to, że już na zawsze.

Kopia lepsza od oryginału?

Jednym z wymarzonych sprzętów kuchennych wielu gospodyń domowych i amatorów kulinarnych przygód jest produkowany przez firmę Vorwerk Thermomix. Urządzenie, które zaskarbiło sobie serca tysięcy użytkowników, jest naprawdę wszechstronne i sprawia, że gotowanie staje się prostsze, szybsze, wygodniejsze i zdrowsze.

Oryginalny Thermomix ma tylko jeden, ale bardzo znaczący mankament – cenę. Jego obecna generacja kosztuje przeszło 6000 złotych, co dla wielu jest kwotą zaporową. Nie może zatem dziwić, że bardziej oszczędni postanowili poszukać tańszej alternatywy.

Na przeciw oczekiwaniom wyszły, między innymi, największe sieci sklepów spożywczych w Polsce – Biedronka i Lidl, wprowadzając do oferty urządzenia konkurencyjne wobec Thermomiksa, tyle że znacznie tańsze. Roboty z popularnych sklepów szybko dorobiły się potocznych nazw Biedromix i Lidlomix. O ile ten pierwszy obecny był w ofercie sieci tylko przez chwilę, tak drugi rozgościł się w niej na dobre.

Wszystko to jednak do czasu, a konkretnie do momentu wydania wyroku przez sąd w Barcelonie.

Lidlomix musi zniknąć

Sąd Handlowy w Barcelonie orzekł, że urządzenie sprzedawane przez Lidla odtwarza każdą z cech patentu Vorwerk i zakazał jego dalszej sprzedaży.

Od wydanego wyroku sieci Lidl przysługuje odwołanie, mimo tego sieć nie może dalej sprzedawać produktu.

Zgodnie z oświadczeniem Lidl Polska, przekazanym redakcji portalu Money.pl, temat dotyczy wyłącznie rynku hiszpańskiego, a decyzja sądu nie ma zastosowania w Polsce. Mimo tego, urządzenie właśnie zniknęło z oferty polskiego sklepu internetowego sieci. Z poziomu wyszukiwarki w sklepie nie można go wyszukać, nie ma go również na liście produktów dostępnych w sprzedaży. Jedynie link dostępny w Google ujawnia taką informację:

Lidlomix
fot. lidl-sklep.pl

Czy popularny Lidlomix kiedykolwiek powróci? Prawdę powiedziawszy, nie sądzę. Wszystko wskazuje na to, że argumenty przedstawione przed hiszpańskim sądem są na tyle poważne, że sieć nie zaryzykuje dalszej sprzedaży Monsieur Cuisine.

Oczywiście, zdaję sobie sprawę z tego, że moje przewidywania nie muszą się potwierdzić, a niedostępność urządzenia jest jedynie chwilowa. O tym jednak przekonamy się w przyszłości.

Gdzie szukać alternatywy? W Chinach!

Choć Lidlomiksa nie można już kupić, podobne urządzenia bez trudu znajdziemy w chińskich sklepach internetowych. Z wyeliminowaniem tych produktów, z całą pewnością, firmie Vorwerk nie pójdzie tak łatwo.