Lucyd Lyte: tak wyglądają kolejne inteligentne okulary
fot. Lucyd

Lucyd Lyte: tak wyglądają kolejne inteligentne okulary

Postęp technologii sprawia, że coraz łatwiej znaleźć produkty, które kiedyś, w swojej inteligentnej wersji, dostępne były tylko i wyłącznie w filmach Science Fiction. Pomysł na stworzenie inteligentnych okularów przewija się już od wielu, wielu lat. Dzięki firmie Lucyd i ich najnowszym okularom Lyte, teraz już każdy może je posiadać.

Oszukana inteligencja

Najnowszy produkt Lucyd, czyli Lyte o ile może zostać nazwanym inteligentnym, to niestety daleko mu do konceptów tego typu okularów sprzed lat. Nie zaznamy tutaj rozszerzonej rzeczywistości, nie posiadają one wbudowanego 10-krotnego powiększenia, a co więcej, nie pozwolą nam widzieć przez ściany.

Lyte to tak naprawdę słuchawki oparte na technologii przewodnictwa kostnego, które dzięki implementacji w oprawki okularów, po prostu nie rzucają się w oczy. Cała inteligentna funkcjonalność tych okularów, ogranicza się jedynie do łączności z naszym telefonem (lub dowolnym innym urządzeniem) poprzez standard Bluetooth.

Dzięki zastosowaniu przewodnictwa kostnego, okulary te pozwalają na słuchanie muzyki bez uprzedniego wyciągania prawdziwych słuchawek oraz nakładaniu ich na głowę czy wsadzaniu do uszu. Tego typu rozwiązanie, oprócz bycia wygodniejszym ma też inną bardzo ważną zaletę – jesteśmy w stanie usłyszeć co dzieje się dookoła nas, nie tracąc na słyszalności samej muzyki.

Lucyd Lyte: tak wyglądają kolejne inteligentne okulary
fot. Lucyd

Oczywiście, czy jest to zaleta, czy też wada zależy głównie od sytuacji w której się znajdujemy, ale do przemieszczania się po mieście czy to pieszo, czy to na rowerze, tego typu rozwiązanie jest najbezpieczniejszym sposobem na słuchanie muzyki. Fakt wbudowania wymaganej elektroniki w oprawki eliminuje również problem z zakładaniem tego typu słuchawek na tradycyjne okulary, które umiejscowione muszą być w miejscu zazwyczaj przez nie zasłanianym.

Słuchawki, ale jako okulary

Mało inteligentne? Nie do końca. Same wbudowane słuchawki również pochwalić mogą się ciekawą funkcją. Dzięki zastosowaniu zestawu wymaganych mikrofonów, najnowszy produkt firmy Lucyd posiada technologię ANC, czyli aktywne wyciszanie dźwięków otoczenia. Pytaniem bez odpowiedzi pozostaje za to to, czy sama natura słuchawek opartych na przewodnictwie kostnym nie wpłynie negatywnie na działanie tej funkcji.

Lucyd Lyte: tak wyglądają kolejne inteligentne okulary
fot. Lucyd

Jak na okulary przystało, Lyte zamówić możemy z praktycznie dowolnymi soczewkami. Na stronie Lucyd wybrać możemy spośród dwóch modeli oprawek (tradycyjnych Wayfarer i zaokrąglonych Round) oraz wielu szkieł, które wykonane mogą być na podstawie recepty i zaleceń lekarza. Obydwa modele Lyte kosztują 149 dolarów (550 złotych), a sama ich wysyłka zacząć ma się już 10 stycznia.