56-calowy ekran i sztuczna inteligencja... w Mercedesie EQS
fot. Mercedes

56-calowy ekran i sztuczna inteligencja… w Mercedesie EQS

Dążenie do digitalizacji wszystkich możliwych płaszczyzn dostępnych we wnętrzu samochodu trwa w najlepsze. Dzisiaj Mercedes zaprezentował gigantyczny, 56-calowy ekran, który znajdzie się w najnowszym elektrycznym modelu marki – EQS.

Inteligentna deska rozdzielcza

Wielkie ekrany, umieszczane we wnętrzach samochodów Mercedes, towarzyszą nam już od kilku dobrych lat. O ile w poprzedniej generacji były one dostępne tylko w najdroższych i najbardziej luksusowych modelach marki, teraz są one opcjonalnym dodatkiem dla praktycznie każdego ich samochodu. Jak się okazuje, Mercedes nie zamierza jednak poprzestawać na ultra-szerokich ekranach wkomponowanych w górną część deski rozdzielczej.

Zaprezentowany dzisiaj MBUX Hyperscreen jest 56-calowym wyświetlaczem, który – dzięki swoim wymiarom – całkowicie zastąpi tradycyjny kokpit najnowszego dziecka marki – w pełni elektrycznej limuzyny EQS. Udostępnione grafiki pokazują dokładnie, jak – dzięki swojemu wyjątkowemu kształtowi – będzie on sięgał od drzwi kierowcy, aż po drzwi pasażera.

Całość pokryta zostanie antyodblaskowym szkłem Gorilla Glass, a zestaw odpowiednik czujników i kamer zadba o to, aby ekran nie oślepiał kierowcy i pasażerów podczas nocnych podróży. Jak widać na zdjęciach, w ekran wkomponowane zostaną również wyloty powietrza, używane do ogrzewania oraz klimatyzacji wnętrza pojazdu.

Ekran kontrolować będzie najnowsza wersja systemu MBUX, która wzbogacona o Sztuczną Inteligencję będzie w stanie proponować najważniejsze i najbardziej pasujące do sytuacji informacje oraz skróty. Kiedy samochód zauważy, że podczas drogi z domu do pracy zawsze do kogoś dzwonimy, po jakimś czasie już sam będzie proponował nam dany kontakt.

Algorytmy obsługiwać będą również funkcje związane z samym samochodem. Jeśli w danym miejscu zawsze korzystamy z opcji zwiększenia prześwitu, pojazd zacznie robić to za nas.

56-calowy ekran i sztuczna inteligencja... w Mercedesie EQS
fot. Mercedes

O płynne działanie całego systemu zadba 8-rdzeniowy procesor, który do dyspozycji będzie miał aż 24 GB pamięci RAM. Tak duża wydajność umożliwi na korzystanie z ekranu zarówno przez kierowcę (do wyświetlania np. nawigacji), a także i pasażera (do np. kontroli muzyki) w tym samym czasie, zostawiając wymagany zapas na działanie algorytmów Sztucznej Inteligencji.

Luksusowa ekologia

Mercedes zapowiedział, że zaprezentowany dzisiaj MBUX Hyperscreen trafi do najnowszego, elektrycznego modeli marki, czyli do EQS. Ten ekologiczny pojazd ma być luksusową limuzyną, która oferować ma to co najlepsze zarówno w Mercedesie, jak w i innych pojazdach elektrycznych.

56-calowy ekran i sztuczna inteligencja... w Mercedesie EQS
fot. Mercedes

Oprócz prezentacji futurystycznej deski rozdzielczej, Mercedes niestety nadal nie zdradził niczego więcej na temat samej daty premiery EQS. Dzięki temu nadal jedyną oficjalną informacją w tej kwestii jest zapowiedź, że nastąpi to już w tym roku.