Microsoft Azure jest dość popularnym rozwiązaniem chmurowym, wykorzystywanym szczególnie przez programistów. Amerykańska firma dąży do tego, żeby usługa była dostępna na całej kuli ziemskiej, a nawet poza nią. Właśnie tym ma być projekt Azure Space.
Microsoft Azure będzie dostępny w każdym zakątku Ziemii… a nawet poza nią
Microsoft ogłosił właśnie rozpoczęcie projektu Azure Space, który ma być serią partnerstw z firmami związanymi z przestrzenią kosmiczną i dostawcami usług satelitarnych. Amerykański gigant chwali się przede wszystkim umową ze SpaceX, która mówi o wykorzystaniu nadchodzącej konstelacji satelitów Starlink w celu dostarczenia klientom szybkich, szerokopasmowych usług satelitarnych o małym opóźnieniu w najbardziej odległych zakątkach świata.
Dodatkowo, Microsoft ogłosił rozszerzenie współpracy z firmą SES, zajmującą się telekomunikacją satelitarną, w celu dalszego rozszerzenia łączności pomiędzy centrami danych w chmurze, a urządzeniami brzegowymi.
Tak Microsoft prezentuje swój nowy projekt w oficjalnym wpisie na blogu:
Aby sprostać rosnącym potrzebom sieciowym na świecie, potrzebny jest dobrze prosperujący ekosystem dostawców usług satelitarnych. Jesteśmy podekscytowani współpracą z liderami w branży, która pozwoli na szybsze udostępnienie tych możliwości naszym klientom.
Czym dokładnie jest projekt Azure Space? W zamyśle, ma on łączyć wiele usług, takich jak: Cloud Computing, Sztuczna Inteligencja, Edge Computing oraz uczenie maszynowe, z usługami zewnętrznych dostawców, jak np. wspomniany wcześniej SpaceX. Ma to zapewnić bezproblemowe połączenie z usługami firmy z Redmond, dzięki czemu będzie mógł szybciej rozwijać się przemysł energetyczny czy telekomunikacyjny.
Dodatkowo, Microsoft będzie współpracował ze SpaceX w zakresie systemów wykrywania zagrożeń rakietowych jako podwykonawca. Nie wykluczone, że właśnie do tego celu zostanie użyty Microsoft Azure. To powoduje, że dwa tak duże przedsiębiorstwa mogą całkiem zdominować przemysł kosmiczny, przez co ucierpią inni dostawcy takowych usług dla amerykańskiego rządu.
W domyśle Microsoft ma także pracować nad użyciem usługi Azure Space poza granicami Ziemii, jednak na razie nie ma więcej informacji na ten temat. Wiadomo na razie tyle, że w użyciu jest już Azure Orbital Emulator, który jest środowiskiem emulacyjnym, prowadzącym symulacje masywnej konstelacji satelitów z oprogramowaniem i sprzętem w pętli. Pozwala to twórcom satelitów na ocenę i szkolenie algorytmów AI i sieci satelitarnych przed uruchomieniem pojedynczego satelity. Te, jak i przyszłe działania mają pomóc w lotach kosmicznych i międzyplanetarnych, jeśli do takowych dojdzie w najbliższym czasie.