Microsoft

Microsoft i Bosch: współpraca dla rozwoju oprogramowania do samochodów

Microsoft ogłosił nawiązanie współpracy z niemieckim gigantem branży motoryzacyjnej – firmą Bosch. Obie marki będą zajmowały się opracowywaniem platformy oprogramowania dla pojazdów. Wśród nowych rozwiązań ma znaleźć się także miejsce na konstrukcje poruszające się w sposób autonomiczny.

Zarówno Microsoft, jak i Bosch chcą, aby proces aktualizacji i instalacji oprogramowania na samochodach w sposób bezprzewodowy odbywał się możliwie tak sprawnie, jak to tylko możliwe. Całość ma nie różnić się od sposobu aktualizowania dowolnego smartfona z Androidem czy iOS. Nowa platforma opracowywana przez Microsoft i Bosch ma pozwolić kierowcom na szybszy dostęp do nowych funkcji oraz usług cyfrowych przez cały okres eksploatacji ich pojazdów.

Czy to mała rewolucja?

Microsoft podejmuje współpracę z Bosch

Microsoft oraz Bosch chcą także postawić na bezpieczeństwo całej platformy. W tym przypadku firmy będą musiały spełnić surowe normy obowiązujące w branży motoryzacyjnej. Dodatkowo, różnice w modelach samochodach oraz ich wykończeniu mogą skomplikować całą sytuację z rozwojem nowego oprogramowania.

Sama platforma instalowana bezpośrednio w aucie staje się coraz ważniejsza w dzisiejszej rzeczywistości. To właśnie za jej pomocą producenci dostarczają do użytkowników nowe funkcje oraz możliwości.

Nowe rozwiązanie od Microsoft i Bosch będzie oparte na chmurze Azure. Bosch ma dostarczyć różne moduły oprogramowania oraz wiedzę w zakresie systemów elektrycznych pojazdów oraz jednostek sterujących i technologii komputerowej.

Co ciekawe, Bosch i Microsoft planują wykorzystać stronę GitHub do udostępniania niektórych rozwiązań dla branży motoryzacyjnych – w ten sposób praktycznie każdy użytkownik zaznajomiony z kodem będzie mógł podejrzeć postęp prac.

Pierwsze efekty współpracy będziemy mogli zobaczyć już pod koniec 2021 roku.