microsoft

Microsoft Word z przewidywaniem tekstu już od marca

Drogowskazy na zaktualizowanej mapie drogowej rozwoju oprogramowania Microsoft Word mówią wprost: przewidywanie tekstu trafi do wszystkich chętnych już w przyszłym miesiącu.

Microsoft Word – prawdopodobnie najpopularniejszy program biurowy na świecie. Co prawda wykorzystywanie go do zastosowań domowych, najczęściej pisania prostych tekstów, w dobie bezpłatnego oprogramowania dostępnego w chmurze, przypomina strzelanie z armaty do muchy, jednak jego olbrzymia popularność nie zamierza maleć. Ciężko zmienić przyzwyczajenia, nawet gdy za dostęp do nich trzeba regularnie opłacać subskrypcję, dlatego oprogramowanie biurowe, w dalszym ciągu, przynosi Microsoftowi niebagatelne zyski.

A skoro już korzystamy powszechnie z Worda, warto przyjrzeć się jego nowym możliwościom, zwłaszcza, gdy te wykorzystują tak bardzo interesujące technologie, jak uczenie maszynowe. Ciekawa innowacja, oparta właśnie na uczeniu maszynowym, będzie nas wspomagać w Wordzie już od przyszłego miesiąca.

Microsoft Word przewidzi, co chcemy napisać i pospieszy z podpowiedzią

Funkcja przewidywania tekstów, jaka wkrótce pojawi się w edytorze Microsoft Word, będzie działać następująco: w momencie pisania poszczególnych słów, program będzie wyświetlał podpowiedzi ich dokończenia. Proponowane zmiany możemy akceptować przy pomocy klawicza Tab, oraz odrzucać za pomocą Esc.

Dzięki zaimplementowanej technologii uczenia maszynowego, Microsoft Word będzie uczył się od każdego kolejnego użytkownika jego indywidualnego stylu, nawyków i naczęściej używanych słów. Oznacza to, że w miarę upływu czasu, podpowiedzi będą dokładniejsze.

Nic na siłę

Co naturalne, Microsoft nie planuje, by z nowej funkcji musieli nauczyć się korzystać wszyscy posiadacze Worda. Bez trudu będzie można wyłączyć ją w menu aplikacji.

Jeśli termin z mapy drogowej potwierdzi się, z przewidywania tekstu w programie Microsoft Word skorzystamy już w marcu 2021 roku. Osobiście nie korzystam z żadnych podpowiedzi przy wprowadzaniu tekstu, dlatego nie czekam na debiut nowej funkcji jakoś szczególnie.

Cóż, być może niesłusznie. Być może to właśnie ona sprawi, że zmienię swój warsztat pracy na lepsze.