Miękkie roboty potrafią coraz więcej. Ten gra w Super Mario Bros
fot. via Slashgear

Miękkie roboty potrafią coraz więcej. Ten gra w Super Mario Bros

Choć technologia pozwalająca na produkcję miękkich robotów wciąż raczkuje, ich nieustanny rozwój trwa. Dzięki kolejnym osiągnięciom naukowców, nie tylko coraz więcej potrafią, ale też poruszają się znacznie bardziej precyzyjnie, niż jeszcze nie tak dawno temu. Ten, nad którym pracują naukowcy z Uniwersytetu Maryland, nauczył się grać w grę.

Nie tak dawno temu pisaliśmy o miękkim robocie, który był wystarczająco sprawny do tego, by zagrać na pianinie. W jego przypadku, poruszanie palcami możliwe było dzięki wykorzystaniu pneumatyki, robot-gracz, o którym właśnie usłyszeliśmy, do przemieszczania swoich kończyn korzysta z układu hydraulicznego.

Robot grał w grę. I wygrał

Oczywiście, celem produkcji tego typu robotów nie jest ani gra w gry, ani na pianinie. Zgodnie z planem, mają przysłużyć się, przede wszystkim, medycynie, służąc do wspomagania ruchu ludzi z niepełnosprawnościami. Miękki robot mógłby stanowić zupełnie nowy, bardziej funkcjonalny rodzaj protezy. Dzięki niemu, osoba niepełnosprawna byłaby w stanie wykonać większość czynności, jakie dotychczas wykonywała przy pomocy utraconej kończyny.

By było to możliwe, miękkie roboty muszą wykazać się odpowiednio wysoką precyzją. Właśnie to udowodnił wynalazek z Maryland. Potrafił nie tylko obsłużyć prostego pada, ale też wygrać w Super Mario Bros.

Działaniu amerykańskiego, miękkiego robota można przyjrzeć się na poniższym filmie:

Możliwości miękkich robotów, jak widać na podanych w ostatnim czasie przykładach, są coraz większe. Wciąż czekamy na to, gdy będą mogły spełniać się w swoim docelowym przeznaczeniu. Oby jak najszybciej.