Moorebot Scout - autonomiczny stróż naszego domu
fot. Moorebot

Moorebot Scout – autonomiczny stróż naszego domu

Kamery do monitorowania pomieszczeń stały się bardzo popularne. Te, wyposażone w odpowiednie silniki, są w stanie objąć swoim zasięgiem nawet i cały pokój, ale tylko w przypadku kiedy są one umieszczone w idealnym miejscu. Żeby móc monitorować całe mieszkanie, najlepiej byłoby kupić po jednej kamerze na każde pomieszczenie. Na pomoc przychodzi jednak Moorebot wraz ze swoim zmotoryzowanym stróżem Scout.

Kamera na kółkach

W jaki sposób Moorebot rozwiązał problem związany z ograniczonym zasięgiem tradycyjnych kamer? Połączył zdalnie sterowany samochód-zabawkę z jedną z takich kamer. Efektem tego połączenia stał się właśnie Moorebot Scout – zmotoryzowany stróż naszego domu.

Moorebot Scout - autonomiczny stróż naszego domu
fot. Moorebot

Pomysł ten wymagał dodania kilku niezbędnych elementów, takich jak bateria, oraz specjalnych kółek potrafiących poruszać się zarówno po śliskich podłogach, jak i po grubych dywanach. Producent uznał, że Scout musi być w stanie pracować w zupełności samodzielnie. Żeby było to możliwe, robot wyposażony został w sztuczną inteligencję.

Moorebot Scout jest w stanie pracować zarówno jako zdalnie sterowany samochodzik z wbudowaną kamerą (jeśli np. chcemy upewnić się, że zamknęliśmy okna, lub też czy pralka skończyła prać), który wysłać możemy gdzie tylko chcemy, ale również jako automatyczny stróż. W tym drugim trybie, robot jeździć będzie po całym mieszkaniu, monitorując je i wyszukując intruzów, których to będzie mógł następnie śledzić.

Moorebot Scout - autonomiczny stróż naszego domu
fot. Moorebot

Tak, jak w zwyczaju mają to automatyczne odkurzacze, Scout, po rozładowaniu baterii, jest w stanie samodzielnie dotrzeć do bazy ładującej. Kiedy uzna, że ma on już wystarczająco dużo energii, wróci na służbę aby dalej monitorować nasze mieszkanie.

Dużo więcej niż tylko kamera

Według zapewnień Moorebot, Scout jest jednak czymś dużo więcej niż tylko robotem stróżującym. Dzięki wsparciu dla języka Scratch, może on zostać użyty jako zabawka pozwalająca na naukę programowania dla najmłodszych. Scout nie musi nagrywać tylko ewentualnych intruzów – sam producent na filmie reklamowym pokazał przykład użycia go jako rejestrator zabaw z psem.

Robot do sprzedaży trafi już tej wiosny. Moorebot Scout dostępny będzie na Amazonie, za kwotę wynoszącą 179 dolarów (czyli niecałe 670 złotych). Czy jego ewentualny sukces zapoczątkuje popularyzację robotów stróżujących? Na odpowiedź na to pytanie przyjdzie nam niestety poczekać jeszcze jakiś czas.