MXene
fot. Drexcel Univeristy

MXene – powłoka, która może ochronić nas przed promieniowaniem urządzeń

MXene zostało po raz pierwszy odkryte przez naukowców w 2011 roku. To powłoka, która jest w stanie skutecznie blokować sygnał elektromagnetyczny – pierwotnie była ona reklamowana jako antidotum na potencjalne cyber-zagrożenia. Okazuje się jednak, że w przyszłości będzie mogła także chronić nas przed promieniowaniem inteligentnych urządzeń do noszenia na ciele.

Według naukowców, urządzenia do noszenia będą wymagały ochrony przed zakłóceniami elektromagnetycznymi (EMI), regularnie wytwarzanymi przez sprzęty mobilne. Ekranowanie powinno zostać zintegrowane wraz z odzieżą. Od jakiegoś czasu wiadomo, iż MXene ma zdolność do blokowania zakłóceń elektromagnetycznych lepiej niż inne materiały – nowe odkrycie naukowców pokazuje jednak, że powłoka może skutecznie przylegać do tkanin i zachowywać swoje wyjątkowe właściwości ekranowania.

MXene, czyli sposób na zakłócenia w wearables

Płatki MXene zawieszone w roztworze w bardzo łatwy sposób przylegają do konwencjonalnych włókien i tkanin bawełnianych – ze względu na ich ładunek elektryczny. Zintegrowanie MXene z ubraniami pozwala stworzyć dokładną i trwałą powłokę, bez konieczności stosowania procesów obróbki wstępnej lub końcowej, w celu wyprodukowania większości komercyjnych tkanin.

Najnowsza praca naukowców wykazała, iż MXene zintegrowane z klasyczną tkaniną bawełnianą przekształca ją w skuteczny materiał ekranujący o skuteczności przekraczającej 99,99 proc.

MXene nadaje się więc idealnie jako osłona, ponieważ może być masowo produkowana jako powłoka natryskowa, tusz lub farba do nanoszenia bezpośrednio na ubrania – bez konieczności zwiększania ich wagi czy przestrzeni.

MXene pozwala na pochłanianie oraz odbijanie fal elektromagnetycznych – chroni więc ono nie tylko urządzenia do noszenia, ale również ludzi przed silnym sygnałem wysyłanym przez niektóre sprzęty.