MyHeritage

MyHeritage wdrożyło AI zmieniające stare zdjęcia w animacje

MyHeritage to serwis pomagający tworzyć drzewa genealogiczne. Właśnie został wzbogacony o narzędzie, które jest w stanie, w nieco przerażający sposób, zamienić stare zdjęcia (nawet te z nieżyjącymi już osobami) w animacje. Usługa została nazwana „deep nostalgia”, co odnosi się do nostalgii użytkownika.

Syntetyczne wskrzeszanie życia, bo tak można określić możliwości aplikacji MyHeritage, to kolejne wykorzystanie możliwości sztucznej inteligencji w zakresie tworzenia materiałów multimedialnych. Samo tworzenie deepfake’ów za pomocą MyHeritage nie jest trudne. Wystarczy przesłać odpowiednie zdjęcie, podzielić się adresem e-mail, zgodzić na regulamin i… gotowe. Ale MyHeritage miało już problemy związane ze swoją polityką prywatności.

W 2020 roku Norweska Rada Konsumentów wezwała MyHeritage do poprawienia swoich regulaminów, uznając je za niezrozumiałe. Można mieć wątpliwości co do tego, co dokładnie dzieje się z przesłanymi zdjęciami.

MyHeritage imponująco wykorzystuje AI

Funkcja animacji twarzy za pomocą Sztucznej Inteligencji jest obsługiwana przez izraelską firmę D-ID, która zasłynęła technologią cyfrowej de-identyfikacji twarzy mającą na celu ochronę obrazów oraz wideo przed identyfikacją przez algorytmy do rozpoznawania twarzy. Tworzenie „portretów na żywo” przez D-ID wykorzystuje specjalnie zaprojektowane algorytmy pozwalające na widoczne poruszenie głową oraz rysami twarzy.

MyHeritage rozwija swoje modele sztucznej inteligencji w ramach platformy AI Face, która ma zapewnić niezależnym podmiotom dostęp do technologii głębokiego uczenia oraz przetwarzania obrazu.

Wygląda to jednak dość…przerażająco.