NASA
fot. NASA

NASA chce poszukać technologii pozaziemskiej

NASA opublikowała swój pierwszy grant, który związany jest z poszukiwaniem inteligencji pozaziemskiej. Dzięki finansowaniu prac University of Rochester i Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, naukowcy mają lepiej poznać egzoplanety i być może znaleźć tam ślady innej cywilizacji.

Po raz pierwszy NASA przyznała grant dla technologii, które nie będą wykorzystywały radia oraz fal radiowych. Badacze mają sprawdzać inne, potencjalne sygnały technologiczne wskazujące na istnienie zaawansowanych rozwiązań w obszarze egzoplanet. Według informacji dotyczących samego projektu, naukowcy mają skupić się na badaniu rodzajów dowodów wskazujących na istnienie technologii poza Ziemią – także tych, które mogą pochodzić od zaawansowanych, obcych cywilizacji.

Egzoplanety na celowniku

Badania naukowców mają skoncentrować się na egzoplanetach, które na pierwszy rzut oka mogą być miejscami pozwalającymi na ich zamieszkanie – głównie ze względu na częste podobieństwo do Ziemi. Egzoplanety mają potencjał na rozwinięcie życia w różnych formach. Nie wiadomo jednak czy na którejś z nich istnieje cywilizacja, która mogłaby być podobna do Ziemi.

Zespół naukowców będzie szukał w kosmosie śladów technologicznych, które mogą wskazywać na wykorzystanie paneli słonecznych lub innych przedmiotów zanieczyszczających atmosferę egzoplanet. Sztuczne chemikalia wykryte w atmosferze egzoplanet mogłyby wskazywać na faktyczne istnienie na nich przemysłu – podobnie, jak ma to miejsce na Ziemi.

Odbijające się światło od paneli słonecznych zbierających energię także dostarczyłoby nowych informacji samym naukowcom.

NASA
fot. NASA

Liczby na naszą korzyść

W ciągu kilku ostatnich dekad naukowcy odkryli ponad 4000 egzoplanet – daje to zespołowi bardzo szeroki katalog miejsc do obejrzenia oraz zbadania. W 2020 roku coraz częściej pojawiają się informacje na temat tego, iż egzoplanety znajdujące się w Układzie Słonecznym mogłyby nadawać się do zamieszkania przez obce cywilizacje – często krążą one wokół gwiazdy, pobierając od niej energię. Bardzo podobnie, jak robi to Ziemia wraz ze Słońcem.

Nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na pierwsze wyniki badań naukowców. Bardzo możliwe, że nie znajdziemy nigdzie żadnej obcej technologii, ale przy okazji dokonamy równie wartościowych odkryć.