NASA
fot. NASA

NASA szuka projektu… toalety do podróży kosmicznych

Gdybyś mógł stworzyć toaletę godną podróży kosmicznej, to… jak by ona wyglądała? NASA przygotowuje się do powrotu na Księżyc i szuka projektu, który pozwoli astronautom załatwić potrzeby fizjologiczne w możliwie najlepszy sposób.

NASA zorganizowała konkurs dla designerów oraz wszystkich innych osób, które mogą mieć pomysł na to, jak dokładnie powinna wyglądać kosmiczna toaleta dla astronautów. Wygrana osoba otrzyma od Amerykańskiej Agencji Kosmicznej czek na równowartość 35 tysięcy dolarów. Wszystko to za samą koncepcję, którą będzie się dało wdrożyć w życie.

NASA opracowuje „kosmiczną” toaletę

Chociaż kosmiczne toalety są już w użyciu od dłuższego czasu (między innymi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej), to NASA szuka rozwiązania przystosowanego do zmiennej grawitacji. Na ISS cały czas astronauci doświadczają stanu nieważkości, jednak po zbudowaniu bazy na Księżycu, astronauci będą musieli borykać się z zupełnie innym problemem. Grawitacja na Księżycu stanowi bowiem około jedną szóstą ziemskiej grawitacji, tak więc z odpadkami trzeba będzie coś zrobić.

To nie koniec wymagań. Nowa, zaprojektowana toaleta dla kosmonautów, będzie musiała także mieć masę mniejszą niż 15 kilogramów i pracować z poziomem hałasu poniżej 60 decybeli. Całość ma być także dostosowana do mężczyzny oraz kobiety o różnych kształtach i rozmiarach.

Inżynierowie NASA nie mogą się doczekać tego, co zaprezentuje im społeczność. Amerykańska Agencja Kosmiczna traktuje ten temat w pełni poważnie.

NASA wraca na Księżyc

Jak widać gołym okiem, Amerykańska Agencja Kosmiczna przygotowuje się do powrotu na Księżyc, który na pewno nie będzie jednorazowym wydarzeniem. W ostatnim czasie NASA rozwija sporo pobocznych projektów, które finalnie mają się przydać podczas misji Artemis zakładającej stworzenie odpowiedniej bazy na powierzchni Księżyca, na którą astronauci będą mogli być wysyłani – podobnie, jak to miejsce w przypadku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Nie pozostaje nic innego, jak tylko trzymać kciuki za całe przedsięwzięcie, bo mimo że sam pomysł na kosmiczną toaletę może być na pierwszy rzut oka śmieszny, tak jest naprawdę istotnym elementem przyszłych wypraw kosmicznych.