polityka AI
Image by Gerd Altmann from Pixabay

Proteza mózgu może poprawić nasze problemy z pamięcią

Technologia często kojarzy się z zagrożeniem dla jakości naszej pamięci. Zespół amerykańskich naukowców przekonuje jednak, że nie w każdym przypadku. Wykazał, że za pomocą technologii, a dokładniej elektrod wszczepionych w hipokamp, jesteśmy w stanie poprawić zdolność do zatrzymywania formacji w naszych mózgach, tym samym poprawiając naszą pamięć.

Po latach badań nad tym, jak mózg wytwarza wspomnienia oraz fazach eksperymentów na zwierzętach, naukowcy w końcu ogłosili ich pierwsze wyniki. Za pośrednictwem czasopisma Frontiers in Human Neuroscience poinformowali, że udało się poprawić pamięć uczestników badań przy użyciu protezy mózgu.  

Stymulacja mózgu i odzyskiwanie pamięci

Proteza złożona jest z milimetrowych elektrod, które umieszczane są wewnątrz mózgu. Najważniejszym punktem jest hipokamp – struktura, która znajduje się w jego centrum, związana z pamięcią, orientacją przestrzenną oraz zapachem. Elektrody mają dwa zadania: rejestracja impulsów elektrycznych, pojawiających się w mózgu w momencie tworzenia się nowej pamięci, a także replikacja tych samych impulsów, aby wspomnienie wróciło z powrotem do mózgu.

Implanty, które zostały zastosowane podczas badań, były w stanie zebrać informację z 40 do 100 neuronów. Aby proteza była funkcjonalna, naukowcy musieliby ulepszyć elektrody tak, aby mogły pochłaniać znacznie więcej informacji.

Kolejnym z ograniczeń, na które natknęli się naukowcy podczas badań, jest zróżnicowanie funkcjonowania każdego z mózgów uczestników. Sygnały elektryczne, które zostały skompilowane przez implanty, znacznie różniły się w zależności od badanego uczestnika. Wdrożenie protez wiąże się z wieloma niewiadomymi. Naukowcy zastanawiają się, czy urządzenia powinny kompletować informacje przez cały dzień czy może tylko wtedy, kiedy musimy pamiętać o wybiórczych aspektach codziennego dnia.  

Proteza mózgu może poprawić nasze problemy z pamięcią

Walka z chorobą Alzheimera

Twórcy protezy mają olbrzymią nadzieję, że w przyszłości będzie ona pomocą dla osób dotkniętych problemami z pamięcią, wywołanymi chorobami oraz urazami np. chorobą Alzheimera. Światłem w tunelu jest jeden z wyników badań, który można traktować jak pozytywny – korzystając z urządzenia najbardziej poprawiły się wyniki tych uczestników, których pamięć była najgorsza.

To dobra informacja dla wszystkich, ponieważ pamięć jest umiejętnością którą tracimy wraz z upływem lat.