Nowy system Netgear ma dedykowaną sieć dla urządzeń Smart Home

Nowy system Netgear ma dedykowaną sieć dla urządzeń Smart Home

Osoby, chcące zbudować zaawansowany system Smart Home w swoim mieszkaniu czy też domu, stawiają coraz większy nacisk na podstawę tego rozwiązania, czyli jak najlepszy router. Producenci sprzętu sieciowego też wzięli sobie do serca, że to właśnie od ich sprzętu zależy niezawodność działania podłączonych urządzeń IoT. Najlepszym przykładem jest firma Netgear, w ofercie której pojawił się dziś zaawansowany router z serii Orbi w akompaniamencie sieci mesh – koszt takiego zestawu dobija do 6000 złotych. Skąd taka cena?

Przede wszystkim stąd, że Netgear Orbi RBKE960 jest pierwszym na świecie systemem mesh WiFi 6E. Oferuje cztery niezależne od siebie sieci – domową, WiFi 6E, dedykowaną dla IoT (Smart Home) oraz sieć dla gości. Żeby tego było mało, pierwsza dzieli się na różne częstotliwości – 2,4 GHz, 5 GHz oraz 6 GHz.

Nowy system Netgear ma dedykowaną sieć dla urządzeń Smart Home

W routerze znajdziemy 10-Gigabitowy port WAN, 2.5 Gbps Ethernet oraz trzy Gigabitowe porty Ethernet, natomiast w satelicie – praktycznie to samo, co w routerze, ale bez portu WAN. W obu przypadkach mamy też po 12 anten, odpowiadających za jakość połączenia sieciowego – zarówno pomiędzy urządzeniami, jak i z internetem w przypadku urządzeń końcowych.

Według zapewnień Netgear, zestaw router + 2 satelity jest w stanie obsłużyć do 200 urządzeń i pokryć teren 900 stóp kwadratowych, czyli ok. 350 metrów kwadratowych. Podobny teren nie tak dawno pokryłam routerem TP-Link Archer AX11000 (z WiFi 6, ale nie 6E) z meshem TP-Link Deco X90. Cały zestaw kosztował ok. 4200 złotych i sprawdza się wręcz z nawiązką.

Nowy system Netgear ma dedykowaną sieć dla urządzeń Smart Home

W przypadku Netgear – zestaw Orbi Quad-Band Mesh WiFi 6E System, składający się z głównego routera i jednego satelity (RBKE962) – kosztuje 1100 dolarów, natomiast z dodatkowym, drugim satelitą (RBKE963) – 1500 dolarów. To i tak taniej, niż dokupowany satelita osobno, bo za jedną sztukę (RBSE960) trzeba zapłacić 600 dolarów. Wszystkie wersje możecie kupić na stronie netgear.

Na koniec zostawiłam ciekawostkę: standardowym kolorem dla tych nowości Netgear jest biały. Wersja czarna jest limitowana.

Ten wpis może Cię zainteresować: