Nokia zbuduje sieć mobilną na Księżycu
Zdjęcie autorstwa ThisIsEngineering z Pexels

Nokia zbuduje sieć mobilną na Księżycu

Umowa, jaką NASA zawarła z firmą Nokia zakłada budowę sieci łączności bezprzewodowej dla astronautów, którzy zamieszkają w planowanej bazie na Księżycu.

Wielki powrót

Praktycznie każdy z nas doskonale pamięta słowa Neila Armstronga, kiedy mówił, że lądowanie na Księżycu to mały krok dla człowieka, ale wielki dla ludzkości. Od tamtych, pamiętnych wydarzeń, na powierzchni naszego naturalnego satelity ludzka stopa nie stanęła. Wkrótce ma się to zmienić.

NASA planuje, że jeszcze w tej dekadzie uda się zorganizować załogową misję na Księżyc, a nawet zbudować tam bazę. Żeby jednak taka baza mogła powstać, należy opracować szereg technologii, zapewniających możliwość jej funkcjonowania. Mowa, między innymi, o możliwości produkcji i przechowywania paliwa zasilającego urządzenia dostępne w bazie. Bardzo istotną sprawą jest również kwestia łączności na terenie planowanego obiektu pozaziemskiego.

Nokia z kontraktem na budowę 4G

W celu zapewnienia łączności przyszłej bazie księżycowej, NASA i Nokia podpisały kontrakt o wartości 14,1 milionów dolarów amerykańskich. Na jego podstawie, Nokia opracuje infrastrukturę sieciową czwartej generacji (LTE) możliwą do użytkowania w warunkach panujących na Księżycu. Dzięki temu, astronauci będą mieli dostęp do sieci bezprzewodowej na terenie całej bazy oraz w jej okolicach. To znacząco ułatwi komunikację, między innymi, dzięki braku konieczności przesyłania wszystkich danych za pośrednictwem stacji zlokalizowanych na Ziemi.

T-Mobile
fot. Herald

To pierwszy, księżycowy IoT

Sieć budowana na Księżycu, ma również zapewnić łączność rozwiązaniom Internetu Rzeczy, stosowanym w przestrzeni pozaziemskiej. Oprócz astronautów, korzystać z niej będą, między innymi, urządzenia zainstalowane na terenie bazy, lądowniki, łaziki czy pojazdy kosmiczne, służące do podróży między Ziemią a Księżycem

Ciekawe, czy polscy operatorzy zaoferują usługę roamingu w księżycowej sieci :)?