Europejskie baterie do pojazdów elektrycznych będą produkowane w Polsce. Gigantyczna inwestycja Northvolt

Europejskie baterie do pojazdów elektrycznych będą produkowane w Polsce. Gigantyczna inwestycja Northvolt

Firma Northvolt zbuduje w Gdańsku fabrykę wraz z centrum badawczo-rozwojowym. To spora szansa dla Polski na zaistnienie na europejskiej mapie elektromobilności.

Bez ogniw nie ma elektromobilności

Na łamach oiot.pl, wielokrotnie pisaliśmy o tym, jak istotny, we współczesnych czasach, jest dostęp do ogniw zdolnych magazynować znaczną ilość energii. Co istotne, w tak kluczowym parametrze, wpływającym na cały sektor przemysłu, nie należy polegać wyłącznie na imporcie. O tym, jak bardzo bolesnym jest brak własnych fabryk konkretnych podzespołów i nadmierne poleganie na łańcuchach dostaw, przekonują się zwłaszcza Europa i Stany Zjednoczone, na przykładzie z dostępnością chipów.

By uniknąć powtórki sytuacji, tym razem w zakresie dostępności baterii, postanowiono inwestować w Europie. Dzięki temu, w Polsce powstanie duży zakład przemysłowy, zdolny zrealizować zapotrzebowanie sporej części rynku.

Northvolt: menadżerowie Tesli za sterami

Firma Northvolt jest obecna w Polsce od 2018 roku, jednak to dzięki inwestycji, która wkrótce zostanie zrealizowana, na dobre odciśnie swoje piętno na naszym przemyśle. To producent wysokiej jakości i systemów, zarządzany przez Petera Carlssona i Paolo Cerrutiego – byłych wiceprezesów Tesli.

Northvolt
fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Obecnie działalność Northvolt skupia się na montażu kompletnych systemów magazynów energii, powstających na bazie ogniw produkowanych w Szwecji. Dzięki nowej inwestycji, działalność zostanie znacznie rozszerzona. W Polsce powstawać będą kompleksowe rozwiązania do magazynowania energii i zastosowań przemysłowych, w tym w specjalistycznych pojazdach i maszynach górniczych.

Olbrzymia skala inwestycji

Zgodnie z zapowiedziami, produkcja w nowym zakładzie ma ruszyć w 2022 roku. Dzięki Northvolt, zatrudnienie znajdzie 500 osób. Wartość inwestycji szacowana jest na 200 milionów dolarów.

O znaczeniu elektromobilności, a zatem randze wydarzenia, jakim jest ogłoszenie tak dużej inwestycji w Polsce, wypowiedział się minister klimatu i środowiska, cytowany przez serwis wnp.pl:

 Bez rozwoju elektromobilności, gdzie jednym z głównych elementów są inwestycje producentów baterii, nie uda się osiągnąć ambitnych celów, jakie przed nami stoją, w zakresie redukcji emisji pochodzących z transportu. Połączenie i koordynacja współpracy międzynarodowej, wsparcia ze strony administracji, świata nauki oraz określenie potencjału przemysłu mogą pomóc Polsce stać się ważnym uczestnikiem interdyscyplinarnego przemysłu bateryjnego w całym łańcuchu wartości na arenie międzynarodowej, pobudzić wzrost gospodarczy i utworzyć wiele miejsc pracy.

Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska