Też przysypiasz podczas wideokonferencji? NVIDIA ma coś, co może pomóc
nvidia.com

Też przysypiasz podczas wideokonferencji? NVIDIA ma coś, co może pomóc

Firma NVIDIA, która w głównej mierze zajmuje się produkcją kart graficznych, co jakiś czas pokazuje postępy swoich badań w dziedzinie Sztucznej Inteligencji. Rok temu producent ten pokazał swoje możliwości przedstawiając nam platformę do wiedorozmów, wzbogaconą o ciekawe funkcje wykorzystujące AI. Jedną z nich była opcja zamaskowania mimiki twarzy w taki sposób, że będąc znudzonymi, wyglądamy na osoby skupione.

Opracowana technologia pozwoli nam wykorzystać spreparowany obraz nas samych do wideorozmów. Mówiąc inaczej, algorytm przygotuje duplikat naszej twarzy w technologii szerzej znanej jako deepfake. W poniższym materiale autor dokładnie omawia jego zastosowanie:

Głównym założeniem algorytmu jest dostarczenie obrazu, który po skompresowaniu nie będzie odbiegał jakościowo od oryginału. Cel: zastosowanie podczas rozmów na Skype lub na Zoom, gdzie przesyłany obraz jest mocno kompresowany. Działanie to, w praktyce dobrze reprezentuje poniższa grafika.

Pokazanie działania algorytmu AI
https://nvlabs.github.io/face-vid2vid/web_gifs/teaser.gif

Algorytm AI tworzy sobowtóra

Niezwykle interesujący jest sposób działania AI. Algorytm przechwytuje obraz twarzy osoby dzwoniącej i na jego podstawie tworzy wirtualną reprodukcję. Do całkowitej imitacji AI potrzebuje tylko dwóch informacji jakimi są: ruchy głowy, które naturalnie wykonuje użytkownik, a także jego mimika twarzy. Na tej podstawie Sztuczna Inteligencja jest w stanie niemal bezbłędnie odwzorować postać osoby dzwoniącej. Z jednej strony może być to zastanawiające, jak na podstawie bardzo niewielu informacji można stworzyć sfałszowany obraz, a z drugiej zadziwia jak sprawnie to działa.

Na ten moment producent nie podał żadnych konkretnych planów odnośnie implementacji tego produktu. Patrząc na obecne poczynania NVIDII możemy się jednak spodziewać dalszych działań w kierunku rozwoju AI w rozmowach wideo.