Oculus Go
Oculus Go - fot. Oculus

Policjanci trenują empatię z użyciem Oculusa

Zestaw wirtualnej rzeczywistości ma pomóc stróżom prawa w przećwiczeniu niektórych typów interwencji. W Wirginii.

Oculus uczyni funkcjonariuszy bardziej empatycznymi?

Ten rok nie był dla amerykańskiej policji łatwy – w maju, po śmierci George’a Floyda w Minneapolis, doszło do ogromnej fali protestów i zamieszek przetaczających się przez USA. Opinia publiczna nie była łaskawa dla stróżów prawa, zarzucając im nadmierną brutalność czy rasizm. Nastroje społeczne za oceanem w tej kwestii dalej są bardzo napięte i praktycznie każda interwencja funkcjonariuszy jest obecnie brana pod lupę.

Z tego też powodu w Strasburg – niewielkim, nieco ponad 20 tys. mieście w Wirginii – tamtejszy komisariat postanowił przeszkolić swoich policjantów w sytuacjach, kiedy ich interwencja dotyczy np. osób z zaburzeniami psychicznymi.

Za wszystko odpowiada Axon – firma z doświadczeniem w podobnych projektach, a finansowanie zapewnił specjalny fundusz. Za pomocą zestawów Oculus policjanci mogą przenieść się do wirtualnej rzeczywistości i podjąć trening.

oculus
Axon już w przeszłości używał Oculusa podczas szkoleń m.in. w Chicago. Foto: ABC News

Program szkolenia składa się z trzech scenariuszy, podczas których funkcjonariusz podejmuje szereg decyzji wpływających na dalszych przebieg symulacji. Jak twierdzi Android Central, duży nacisk kładziony jest na trening empatii, która jest szczególnie potrzebna np. w przypadkach interakcji z osobami z zaburzeniami autystycznymi. Co ciekawe, w ramach szkolenia policjanci mogą również „wcielić” się w tą drugą stronę – cywila, który widzi nacierającego na niego policjanta z bronią w ręku.

Jak już wspomniałem wcześniej, interwencje dotyczące osób z różnego rodzaju zaburzeniami bądź schorzeniami psychicznymi, są jednym z głównych celów programu. Axon twierdzi, że podczas około 10% wszystkich wezwań funkcjonariusze stykają się właśnie z takimi osobami. Są one również ofiarami połowy śmiertelnych postrzeleń podczas interwencji.

Obecne moduły treningowe zawierają scenariusze spotkania z cywilami z różnymi chorobami i zaburzeniami, jak np. autyzm, schizofrenia czy myśli samobójcze, w przyszłości oferta ma się również rozszerzyć m.in. o chorobę Alzheimera czy PTSD. Organizatorzy mają nadzieję, że w przyszłości pomoże to w deeskalacjach niebezpiecznych sytuacji, a także wpłynie na zrozumienie przez funkcjonariuszy osób znajdujących się po „drugiej” stronie.