Odzież monitorująca stan zdrowia? Już trwają prace
fot. MIT

Odzież monitorująca stan zdrowia? Już trwają prace

Dzięki dobrodziejstwom nowych technologii mamy możliwość korzystania z różnych urządzeń pomagających nam monitorować stan zdrowia wtedy, kiedy je nosimy. Inteligentne opaski czy zegarki potrafią monitorować tętno i podstawowe parametry świadczące o naszej kondycji. Pulsometry zakładane bezpośrednio na klatkę piersiową robią to jeszcze dokładniej, kiedy tylko ktoś potrzebuje dowiedzieć się o swoim zdrowiu jeszcze więcej. Przyszła pora, by monitorować zdrowie nauczyła się również nasza garderoba.

Wynalazek, który może zmienić wiele

Urządzenie, które opracowano na Massachusetts Institute of Technology ma za zadanie zmienić elementy naszej garderoby w taki sposób, by mogły monitorować nasz stan zdrowia bez konieczności noszenia dodatkowych elementów , takich jak zegarki, opaski czy pasy na klatkę piersiową. Opracowany system czujników można bez problemu zaszyć w jednej z warstw odzieży, założyć i nosić, a do odczytywania zebranych przez niego danych wystarczy, podobnie jak w przypadku klasycznych wearables, smartfon z dedykowaną aplikacją.

Jako, że urządzenie ma za zadanie stać się jednym z elementów garderoby, jest odporne na działanie wody i detergentów, przez co nie jest mu straszne pranie w pralce automatycznej.

Na początek t-shirty

Odpowiedzialny za opracowanie wynalazku zespół naukowców zakłada, że urządzenie będzie wykorzystywane, przede wszystkim, w t-shirtach noszonych przez sportowców i osoby, które potrzebują dostępu do bardziej precyzyjnych danych dotyczących pracy serca, niż oferują urządzenia zakładane na rękę. Zastosowanie czujników wszytych w podkoszulek spowoduje brak konieczności zakładania pasa na klatkę piersiową, który po pierwsze, nie jest zbyt wygodnym rozwiązaniem, a po drugie, z uwagi na charakterystyczne zgrubienie w miejscu, w którym znajduje się pulsometr, odznacza się na ubraniu w mało dyskretny sposób, co dla wielu może być krępujące. W przypadku inteligentnej odzieży nikt nawet się nie domyśli faktu, że ta ma jeszcze jedno, dodatkowe zastosowanie.

Odzież monitorująca stan zdrowia
fot. MIT

Kolejną zaletą urządzenia jest możliwość noszenia go przez całą dobę bez uczucia dyskomfortu – niektórzy nie wyobrażają sobie zasnąć z pasem na klatce piersiowej czy z czymkolwiek na ręce. Tutaj problem ten nie będzie występował.

Właściwa diagnostyka – klucz do dobrego zdrowia

O tym, że właściwa diagnostyka zmian w zdrowiu jednostki jest kluczowa, dla zapewnienia jej długiego i komfortowego życia, nie trzeba nikogo przekonywać. Rozwiązania, takie jak to opracowane na MIT, mają szansę sprawić, że będzie jeszcze bardziej dostępna i powszechna niż teraz, a ludzie będą chcieli korzystać z niej częściej.