Premiera Oppo Air Glass - na takie okulary czekaliśmy?

Premiera Oppo Air Glass – na takie okulary czekaliśmy?

Mieliśmy już do czynienia z okularami wirtualnej rzeczywistości (VR), coraz większą popularnością cieszą się też okulary rozszerzonej rzeczywistości (AR), tymczasem Oppo sięgnęło po aR, czyli assisted Reality. Co to takiego i dlaczego okulary Oppo Air Glass są warte naszej uwagi?

Oppo Air Glass i zaawansowane technologie

Być może pamiętacie Google Glass, które w mojej opinii wyprzedziły swoje czasy. Debiutowały na rynku na przełomie 2013 i 2014 roku, kiedy to użytkownicy ewidentnie nie byli gotowi na taką technologię. Czy 8 lat później świat zmienił się na tyle, by podobny projekt podbił serca geeków i nie tylko? Oppo Air Glass chcą udowodnić, że tak.

Oppo Air Glas mają kształt monokla, dzięki czemu – przyznajcie – wyglądają dość futurystycznie (zresztą, same w sobie takie są, trudno zatem, żeby wzornictwo na to nie wskazywało). Jeśli chodzi o zastosowane technologie, mamy tu przede wszystkim mikro projektor Spark Micro Projector, Micro LED oraz dyfrakcyjny wyświetlacz z falowodami optycznymi. Całość działa w oparciu o procesor Qualcomm Snapdragon Wear 4100, obsługuje Bluetooth oraz WiFi.

Okulary ważą zaledwie 30 gramów, a znajdująca się w niej bateria ma wystarczać do 40 godzin w trybie czuwania i do trzech godzin ciągłego użytkowania. Akumulator można ładować magnetycznie.

Co oferują okulary Oppo Air Glass?

Oczywiście, by ułatwić sobie korzystanie z aplikacji, które w wybranych scenariuszach są nam najbardziej potrzebne. Aktualnie Oppo chwali się przede wszystkim telepromptererem (świetna rzecz!), tłumaczem (jeszcze lepsza! choć póki co ograniczona do dwóch języków – chiński i angielski) oraz nawigacją w czasie rzeczywistym. Do tego dochodzi kalendarz, pomiary stanu zdrowia czy pogoda.

Zatrzymajmy się jeszcze na chwilę przy tłumaczu. Ten wymaga do działania dwóch par Air Glass sparowanych ze sobą. Po połączeniu obu par okularów, komunikat jednego użytkownika jest tłumaczony i wyświetlany na ekranie drugiego. Niebawem usługa ma zostać rozszerzona o tłumaczenie chińskiego na japoński i koreański.

Oppo Air Glass można sterować za pomocą dotyku, głosu, gestów głowy oraz dłoni. Okulary muszą być sterowane z poziomu aplikacji Smart Glass znajdującej się na Oppo Watch 2 (który, przypomnę, nie jest dostępny w Polsce) lub smartfonie Oppo działającym w oparciu o przynajmniej ColorOS 11 – co oznacza, że w połączeniu z innymi smartfonami nie działa.

Zresztą, zobaczcie, jak to świetnie wygląda na promocyjnym wideo:

Air Glass będzie można nabyć w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej i białej. Oba kolory dostępne są w dwóch rozmiarach. A to jeszcze nie wszystko! Jak możemy przeczytać w informacji prasowej, Oppo Air Glass zostały zaprojektowane tak, aby były dostępne dla jak największej liczby osób, w tym użytkowników z wadami refrakcji, takimi jak krótkowzroczność i dalekowzroczność (nadwzroczność). Okulary będą dostępne w dwóch różnych rodzajach oprawek – srebrnej półramce i czarnej pełnej oprawce, która lepiej sprawdza się w przypadku użytkowników wymagających okularów korekcyjnych.

Okulary Oppo Air Glass trafią w pierwszej kolejności do sprzedaży w Chinach – i mam nadzieję, że ten kraj nie będzie jedynym, w którym będzie można je nabyć. Sprzedaż ruszy w pierwszym kwartale 2022 roku, a cena póki co, niestety, nie została ujawniona.

OPPO od dawna pracowało nad technologią XR (Extended Reality), a Air Glass to inteligentne okulary, które są dostępne dla wszystkich. OPPO Air Glass to nie tylko futurystyczny wygląd i łatwy w obsłudze wyświetlacz, to również rewolucja dla sposobu przeglądania informacji. Z OPPO Air Glass świat już nigdy nie będzie wyglądać tak samo.

– poweidział Levin Liu, OPPO Vice President i Head of OPPO Research Institute

A gdyby interesowało Was wydarzenie OPPO INNO DAY 2021, konferencja z pierwszego dnia dostępna jest tutaj: