Oppo Developers Conference

Oppo w służbie rozwoju IoT – patenty firmy do wzięcia

Mało kto w naszym kraju zdaje sobie sprawę z tego, jak potężną marką jest Oppo. Dość powiedzieć, że na rodzimym rynku jest w TOP 3 producentów sprzedających najwięcej telefonów, a i w Polsce zdaje się, że zaczyna czuć się coraz pewniej. Tym bardziej cieszy, że jedną z ważnych dla firmy odnóg rynku jest IoT.

Oppo zapowiedziało dziś, że udostępni swoje patenty konieczne do spełnienia normy związanej z sieciami 3G i 4G. Wybaczcie te ogólne stwierdzenia, ale niestety sam producent nie ujawnia, co konkretnie się za tym kryje, a i internet milczy w tym temacie. Wiadomo jedynie, że licencję będą mogli wykorzystywać producenci branży motoryzacyjnej i IoT.

Oppo jest jedną z 38 firm, które zdecydowały się upublicznić część swoich patentów na platformie Avanci. Jak czytamy w informacji podesłanej przez Oppo, jest to platforma licencjonowania patentów, na której dostawcy rozwiązań IoT mogą uzyskać wszystkie niezbędne zezwolenia związane z technologiami łączności bezprzewodowej. Aktualnie już czternaście firm motoryzacyjnych czerpie patenty dla swoich projektów.

Sądząc po wypowiedzi Kasima Alfalahi, założyciela Avanci, ruch Oppo może okazać się wymierny w skutkach. Udostępnienie patentów ma pozwolić wygenerować zwrot z inwestycji w prace badawczo-rozwojowe.

Alfalahi stwierdził, że:

efektywna wymiana, w której interesy właścicieli patentów i licencjobiorców z całego świata równoważą się, sprzyja i wspomaga rozwój innowacyjności.

Z kolei Adler Feng, Senior Director of Intellectual Property w OPPO, dodał, że firma chce udzielać branży licencji na kluczowe rozwiązania z portfolio OPPO, opierając się na uczciwych, rozsądnych i niedyskryminacyjnych warunkach (FRAND).

Jakkolwiek tajemniczo by powyższe informacje nie brzmiały, wierzę, że złożone deklaracje przełożą się na wzmożony rozwój świata IoT.