Orcam MyEye 2 wspomoże osoby z problemami ze wzrokiem
Orcam MyEye 2 jest asystentem wspomagającym osoby z problemami ze wzrokiem | orcam.com

Orcam MyEye 2 jest niczym Apple Glass

Okulary z AI (Sztuczną Inteligencją) nie są niczym nowym w świecie technologii. Orcam przedstawia kolejną swoją propozycję, którą można mieć już dzisiaj. Nie jest to wizja jaką przedstawia Apple, czy wcześniej Google albo Microsoft, ale odpowiada na konkretne zapotrzebowanie i spełnia swoje zadanie.

Drugie oczy

Historia firmy i sprzętu Orcam trwa już kilka lat i jest to historia sukcesu. W Izraelu ktoś wpadł na pomysł jak pomóc ludziom z problemami ze wzrokiem lub niedowidzącym. Należy wyposażyć ich w niepozorne akcesorium, które będzie w stanie rozpoznawać wskazane przedmioty a nawet odczytywać z nich tekst. Wydaje się to banalnie proste, ale z reguły rzeczy najprostsze wymagają dokładnego przemyślenia i opracowania niezawodnych mechanizmów. Orcam MyEye 2 jest już kolejną wersją doskonalonej od kilku lat technologii.

MyEye 2 to nie zabawka, ale konkretna pomoc

Ci, którzy szukają gadżetu nie zawiodą się, ale po krótkim czasie używania Orcam My Eye 2 może im się znudzić. Nie jest to bowiem sprzęt typowo konsumencki. Wpisuje się on w kategorię urządzeń medycznych i wspomagających. Stąd rozbudowane opcje usług powiązanych z Orcam. Wspomaganie dokonuje się poprzez aktywne tłumaczenie tekstu i identyfikację obiektów. Jedyne co należy zrobić to wskazać na kogokolwiek lub cokolwiek. Wtedy Orcam MyEye 2 podda analizie to na co lub kogo wskazujesz. Jeśli na linii wzroku znajduje się tekst, sprzęt zacznie go odczytywać, umożliwiając łatwe czytanie drobnych druków. Nie ma znaczenia czy będą to teksty w gazecie, karta menu, książka albo znak informacyjny. Jak wspomniałem, technologia rozpoznaje również ludzi, pozwalając identyfikować np. znajomych.

Orcam wspomaga osoby słabo widzące lub nawet niedowidzące
Wbrew pozorom urządzenie nie jest ciężkie | fot. Orcam

Łatwość użytkowania

Według zapewnień producenta interfejs MyEye 2 jest intuicyjny i nie wymaga wielkiej uwagi. Jeśli jednak ktoś mógłby mieć z tym problem wtedy firma oferuje szkolenie z wykwalifikowanym personelem. Orcam MyEye 2 jest sprzętem uniwersalnym. Jego konstrukcja pozwala na dopasowanie urządzenia do dowolnych okularów. Wszystko dzięki magnetycznemu paskowi, który z łatwością wpina się w ramię okularów. Oznacza to także, że MyEye 2 łatwo zdjąć, gdy nie jest używany. To jednak może się okazać zbędne ponieważ cały mechanizm waży 22 gramy.

IoT w zastosowaniach medycznych

Orcam MyEye 2 to kolejny przykład tego jak IoT (Internet Rzeczy) rozwiązuje problemy dotychczas nierozwiązywalne. Odnoszę także wrażenie, że medycyna i pokrewne dziedziny nauki wychodzą na prowadzenie we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań. Urządzenia Orcam pomagają także w Polsce, w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach. Na naszym portalu opisywaliśmy już wiele rozwiązań ułatwiających życie osobom potrzebującym. Wystarczy rzucić okiem na tekst o akcesorium od Withings albo wpis o bezprzewodowym czujniku wykorzystującym AI (Sztuczną Inteligencję) do monitorowania stanu organizmu. Urządzenie MyEye 2 można zamówić ze strony producenta.