Papież Franciszek wzywa do modlitwy za Sztuczną Inteligencję
Photo by Sins S on Unsplash

Papież Franciszek wzywa do modlitwy za Sztuczną Inteligencję

Na przestrzeni trwającego roku kalendarzowego, po raz kolejny, przekonujemy się o tym, że tematy rozwoju Sztucznej Inteligencji i nowych technologii nie umykają uwadze Stolicy Apostolskiej. Miesiąc listopad to czas, gdy Sztuczna Inteligencja zajmie szczególne miejsce w modlitwach katolików.

Sztuczna Inteligencja – tylko w służbie człowiekowi

O tym, że dobro człowieka powinno być nadrzędnym celem rozwoju Sztucznej Inteligencji i innych, nowoczesnych technologii, przypominają kolejne przedsiębiorstwa i duże organizacje międzynarodowe. W ostatnich dniach, stosowne stanowisko przyjęły chociażby kraje Unii Europejskiej (za wyjątkiem Polski). Rozwój SI bacznie obserwują również organy administracyjne Stanów Zjednoczonych, na czele z Departamentem Obrony.

O humanocentryczny rozwój Sztucznej Inteligencji apelowała również Stolica Apostolska, w ramach dokumentu przygotowanego we współpracy z technologicznymi gigantami – IBM i Microsoftem. jak bardzo potrzebne są tego typu decyzje i apele, każdorazowo przekonują niepokojące doniesienia o tym, że nowoczesne technologie wykorzystywane są nie dla człowieka, a przeciwko człowiekowi. Niechlubny prym wiedzie tutaj technologia deepfake, która niejednokrotnie przyczyniła się do skrzywdzenia wielu osób. Na łamach oiot.pl, o tym, co dzieje się, gdy Sztuczna Inteligencja wykorzystywana jest przeciwko człowiekowi, pisaliśmy tutaj.

Papieska intencja modlitewna na listopad

Poza decyzjami światowych organizacji i wiodących korporacji, Papież Franciszek polecił rozwój Sztucznej Inteligencji wiernym Kościoła Katolickiego. Intencja modlitewna Ojca Świętego na miesiąc listopad otrzymała następujące brzmienie:

Módlmy się, aby postęp w dziedzinie robotyki oraz sztucznej inteligencji zawsze pozostawał w służbie ludzkiego istnienia.

Papież Franciszek Sztuczna Inteligencja
Photo by Ashwin Vaswani on Unsplash

Oznacza to, że wierni katolicy, odmawiając modlitwę w intencjach Ojca Świętego, w listopadzie będą modlić się właśnie o to, by nowoczesne technologie były rozwijane wyłącznie dla dobra ludzkości.

Kolejne, bardzo dobitne, podjęcie tematu rozwoju Sztucznej Inteligencji przez Papieża Franciszka sygnalizuje wprost, że jej właściwy rozwój jest sporym wyzwaniem natury moralnej. Pozostaje mieć nadzieję, że papieskie postulaty, wyrażane również przez wiele innych organizacji z całego świata, będą respektowane.