Pentagon

Pentagon pomoże w rozwoju 5G. USA użyje częstotliwości radarów obronnych

Rząd USA uważa, że 5G rozwija się zbyt powoli. Ma więc zamiar użyć wojskowej częstotliwości użytkowanej przez Pentagon, aby pomóc krajowym dostawcom usług mobilnych w większym pokryciu sieci. Czy przyspieszy to rozwój 5G?

Mierzmy wysoko

Mówimy tu o średnim paśmie nowego standardu sieci, o częstotliwości w granicach 3-4 GHz. Obecnie, używa go jeden z najpotężniejszych radarów obronnych w całym państwie, lecz Departament Obrony Stanów Zjednoczonych mówi, że zwolnienie tej częstotliwości nie będzie oddziaływać na systemy wojskowe.

Pentagon pomoże w rozwoju 5G. USA użyje częstotliwości radarów obronnych
Czy użycie Pentagonu to dobra decyzja? / fot. Wikipedia

Decyzja ta jest kolejną częścią planu wyprzedzenia Chin w wyścigu technologicznym. Dowiedzieliśmy się też ostatnio, że Amerykanie planują ulepszyć swoje oprogramowanie, aby zmniejszyć przewagę sprzętową Państwa Środka.

Pentagon Przyniesie Przyszłość

Nie zapominajmy, że jedną z ostatnich części układanki autonomicznych pojazdów i jednostek produkcyjnych jest właśnie 5G. Nowy standard pozwoli na szybszy rozwój pozostałych części Industry 4.0. Wyścig technologiczny nie kończy się więc na sieci 5. generacji.

Pentagon pomoże w rozwoju 5G. USA użyje częstotliwości radarów obronnych
Stacje bazowe to wciąż za mało. Bazy wojskowe mogą pomóc w rozszerzeniu sygnału / fot. WIRED

Oczywiście, najpierw musi nastąpić aukcja częstotliwości nadawanej przez Pentagon. Ma ona przynieść wiele miliardów dolarów dla Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych.

Ajit Pai, szef agencji FCC, uważa, że jest to kamień milowy w drodze do zapewnienia przywództwa technologicznego Stanów Zjednoczonych.

Co ciekawe, w Polsce również już niedługo rozpocznie się aukcja na pasmo 5G o częstotliwości 3,6 GHz. Więcej o tym – poniżej.