Pimax Vision 8K X NVIDIA GeForce RTX 30 update

Aktualizacja Pimax Vision 8K X umożliwia granie w 90 Hz przy natywnym „8K” na kartach GeForce RTX z serii 30

Mało które gogle VR mogą pochwalić się tak zaawansowaną specyfikacją techniczną, jak Pimax Vision 8K X. Gogle te były tak wymagające, że dopiero karty graficzne z serii GeForce RTX 3000, są w stanie w pełni wykorzystać potencjał flagowego produktu firmy Pimax.

Pimax Vision 8K X + GeForce RTX 3000 = <3

Firma Pimax nie jest najpopularniejszym producentem gogli VR, ale mogę chyba zaryzykować stwierdzeniem, że produkty tej firmy to jedne z najlepszych tego typu urządzeń na rynku. A z pewnością jest tak z ich flagowym produktem Pimax Vision 8K X, którego specyfikacja techniczna mocno wyprzedzała swoje czasy w momencie premiery tego sprzętu…

Jeszcze do niedawna, na Pimax Vision 8K X mogliśmy grać jedynie w 75 Hz w natywnej rozdzielczości gogli „8K” (co oznacza, że mamy tu do czynienia z dwoma wyświetlaczami o rozdzielczości obrazu 3840 × 2160 pikseli). Jeśli chcieliśmy grać w bardziej komfortowych 90 Hz, to zdecydować musieliśmy się na niższą rozdzielczość wyświetlanego obrazu – 2560 × 1440 pikseli, która była jedynie upscalowana do 4K.

Jednak, jak informuje portal Road to VR, firma Pimax wypuściła właśnie specjalną aktualizację oprogramowania dla Vision 8K X, która sprawia, że w końcu grać możemy w natywnym „8K” przy 90 Hz, czyli w zarówno w maksymalnej rozdzielczości, jak i w najwyższej obsługiwanej przez gogle częstotliwości wyświetlania obrazu.

Jest tu jednak pewien haczyk — zrobić to mogą jedynie posiadacze najnowszych i najmocniejszych kart graficznych firmy Nvidia. Funkcja natywnego grania Pimax Vision 8K X jest dostępna tylko na kartach RTX 3070, 3080 i 3090, co nie powinno dziwić, ponieważ tak komfortowe granie w VR wymaga ogromnych zasobów mocy.

Firma pracuje obecnie nad tym, by umożliwić granie w natywnym „8K” przy 90 Hz szerszej grupie graczy, dodając wsparcie dla większej liczby kart graficznych. Na razie nie padły jednak żadne konkretne deklaracje, zarówno w sprawie daty premiery takiej aktualizacji, jak i tego, jakie jeszcze karty graficzne miałyby być wspierane.