Plus: 7 milionów mieszkańców Polski w zasięgu 5G

Plus: 7 milionów mieszkańców Polski w zasięgu 5G

Operator sieci Plus nie zwalnia tempa w rozwoju swojej sieci 5G, budowanej na częstotliwości 2600 MHz. W jego zasięgu znalazło się już 7 milionów mieszkańców kraju.

Zgodnie z najnowszymi informacjami, przekazanymi przez operatora sieci Plus w komunikacie prasowym, na początek 2021 roku sieć dysponuje ponad 1000 aktywnymi stacjami bazowymi, rozgłaszającymi sygnał sieci 5G. W praktyce przekłada się to na dostępność najnowszej technologii w każdym województwie w Polsce, a zasięg obejmuje około 7 milionów mieszkańców naszego kraju.

Docelowo, do końca 2021 roku, sieć 5G od Plusa ma być dostępna w przeszło 150 miejscowościach, obejmując zasięgiem ponad 1700 nadajników 11 milionów Polaków.

5G Plus harmonogram
fot. Plus

Łącznie ponad 1000 stacji bazowych z 5G to taki nasz mały noworoczny prezent dla mieszkańców Polski. W minionym roku sieć 5G była technologiczną nowością. W 2021 wraz z dynamicznym rozwojem 5G w Plusie ta nowoczesna technologia stanie się powszechnie dostępnym standardem. Już teraz ponad 7 milionów osób w Polsce jest w zasięgu 5G Plusa i ma możliwość korzystania z najnowocześniejszego i najszybszego Internetu mobilnego.


Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, operatora sieci Plus

Obecnie, w zasięgu 5G od Plusa, znajdują się następujące miejscowości:

 • województwo dolnośląskie: Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra, Legnica, Boguszów Gorce, Kobierzyce, Bielany Wrocławskie,
 • województwo kujawsko-pomorskie: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Białe Błota,
 • województwo lubelskie: Biała Podlaska, Lublin, Zamość, Dominów,
 • województwo lubuskie: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski,
 • województwo łódzkie: Łódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice, Konstantynów Łódzki, Sieradz,
 • województwo małopolskie: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Szczyglice,
 • województwo mazowieckie: Warszawa, Radom, Pruszków, Legionowo, Piaseczno, Otwock, Wołomin, Ząbki, Grodzisk Mazowiecki, Marki, Piastów, Kobyłka, Józefów, Sulejówek, Zielonka, Konstancin-Jeziorna, Łomianki, Milanówek, Brwinów, Ożarów Mazowiecki, Karczew, Halinów, Wieliszew, Jabłonna, Zalesie Górne, Kanie, Rembelszczyzna, Komornica, Janki, Izabelin, Sękocin, Wolica, Kazuń, Urzut, Rzakta, Dawidy Bankowe, Siedlce, Ostrołęka, Ciechanów, Białobrzegi, Chrzanów Duży, Czosnów, Janówek Pierwszy, Józefów k/Otwocka, Kolonia Lesznowola, Laski, Michałowice k/Raszyna, Mysiadło, Nadarzyn, Nowe Iganie, Otrębusy, Płock, Radzymin, Raszyn, Rajszew, Podkowa Leśna,
 • województwo opolskie: Opole,
 • województwo podkarpackie: Rzeszów, Tarnobrzeg, Krosno,
 • województwo podlaskie: Białystok, Łomża, Suwałki,
 • województwo pomorskie: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Kowale,
 • województwo śląskie: Katowice, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Gliwice, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Tychy, Zabrze, Ruda Śląska, Bytom, Piekary Śląskie, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Mysłowice, Lędziny, Mikołów, Będzin, Wola Kiedrzyńska,
 • województwo świętokrzyskie: Kielce,
 • województwo warmińsko-mazurskie: Olsztyn, Elbląg,
 • województwo wielkopolskie: Poznań, Kalisz, Piła, Konin, Konin Stare Miasto, Baranowo, Brzeźno,
 • województwo zachodniopomorskie: Szczecin, Koszalin, Przecław, Jamno.

Dokładna mapa zasięgu dostępna jest na stronie internetowej operatora.

Plus mapa zasięgu
fot. Plus

Najtańszy smartfon na wyłączność

Korzystanie z zasięgu 5G zielonego operatora, nie musi wiązać się ze sporymi wydatkami na sprzęt. Do oferty Plusa, kilka tygodni temu, trafił, na wyłączność, najtańszy smartfon z łącznością 5G, jaki obecnie można kupić w Polsce – realme 7 5G. Za gotówkę, kosztuje mniej niż 1000 złotych.

Plus smartfony 5G
fot. Plus

W 2021 roku powinniśmy otrzymywać znacznie więcej interesujących informacji o rozwoju 5G w Polsce. Wiele jednak zależy od tego, jak sprawnie uda się regulatorowi przeprowadzić aukcję nowych częstotliwości dla sieci nowej generacji. Pozostaje mieć nadzieje, że czynności przebiegną bez istotnych komplikacji.