Podstępne, inteligentne e-papierosy pomogą rzucić palenie

Podstępne, inteligentne e-papierosy pomogą rzucić palenie

Juul – jeden z najpopularniejszych producentów e-papierosów, uzyskał patent na inteligentne urządzenie, które pomoże w rzuceniu palenia poprzez oszukiwanie palacza i to na jego własne życzenie.

Sztuczna inteligencja zdecyduje, co będzie wdychał palacz

Koncepcja inteligentnego e-papierosa polega na połączeniu nieco zmodyfikowanego przyrządu do wapowania z urządzeniem sterującym, na przykład smartfonem, które wykorzystując możliwości sztucznej inteligencji przeanalizuje scenariusze palenia typowe dla danego palacza, a następnie spróbuje tak manewrować składem liquidu, by ten nie zorientował się, że para, którą się inhaluje, nie zawiera nikotyny.

W momencie, gdy dany e-palacz sięgnie po e-papierosa, oprogramowanie korzystające ze sztucznej inteligencji zdecyduje, czy substancją którą poda do liquidu będzie prawdziwa nikotyna, czy może coś, co ją do złudzenia przypomina, na przykład kwasek cytrynowy. W miarę upływu czasu proporcje prawdziwego do oszukanego płynu będą się zmieniać, a nie w pełni świadomy palacz nie zwróci uwagi, że przestał przyjmować nikotynę.

Podstępne, inteligentne e-papierosy pomogą rzucić palenie
fot. United States Patent and Trademark Office

Nałóg minie, nawyk zostanie

O ile faktycznie istnieje możliwość, że przy pomocy rozwiązania opatentowanego przez Juul uda się wyciągnąć z nikotynizmu daną osobę, ta podświadomie dalej będzie chciała sięgać po e-papierosa, chociażby po to, by czymś zająć ręce i wypełnić czas niegdyś przeznaczany na wapowanie. Co prawda w takim liquidzie nie będzie już nikotyny, jednak w dalszym ciągu nie mamy pewności co do tego, czy sam skraplający się płyn jest w pełni bezpieczny dla zdrowia.

Co z ochroną młodzieży?

Ogłoszenie uzyskania patentu ma być formą ocieplenia wizerunku marki Juul nadszarpniętego szeregiem wydarzeń, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, w wyniku których doszło do przedawkowania szkodliwych substancji, a w niektórych przypadkach śmierci młodych osób. Producentom e-papierosów zarzuca się, że sięgają po nie również dzieci i młodzież, które nigdy nie paliły, przez co zamiast pomagać w walce z uzależnieniem, stają się jego przyczyną. Dodatkowo z racji faktu powszechnej dostępności liquidów w różnych, często smacznych smakach, niektórzy psychologowie alarmują o możliwości powrotu mody na nikotynizm.

Możliwość pojawienia się nowego narzędzia do walki z nałogiem nikotynowym z pewnością cieszy, jednak należy pamiętać, że żadnej walki nie uda się wygrać bez silnej woli rzucającego, a w tym pomóc może jedynie ta prawdziwa inteligencja.

Źródło: The Verge