Powietrzna taksówka od Joby Aero imponuje zasięgiem

Powietrzna taksówka od Joby Aero imponuje zasięgiem

Wygląda na to, że testy powietrznej taksówki Joby Aero zaskoczyły nawet jej twórców. Okazało się, że ten miniaturowy statek powietrzny jest w stanie pokonać naprawdę imponujący dystans. I to na zwykłych bateriach!

Podstawowym problemem elektromobilności jest niewielki zasięg pojazdów wykorzystujących energię elektryczną zmagazynowaną w akumulatorach. Każdy, kto posiada samochód elektryczny, bądź przymierza się do jego zakupu, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo wpływa to na sposób podróżowania. Oprócz samej trasy z punktu A do B, często trzeba zaplanować punkty pośredniczące, w których to samochód zostanie doładowany z ogólnodostępnej, darmowej bądź komercyjnej, ładowarki.

W przypadku powietrznych taksówek zadanie jest jeszcze trudniejsze – w powietrzu nie ma stacji ładowania. Okazało się jednak, że być może uda się ominąć ten problem i to przy wykorzystaniu już dostępnych technologii. Pojazd Joby Aero pokonał naprawdę imponujący dystans, bez konieczności międzylądowania.

Testy Joby Aero – jest naprawdę bardzo dobrze!

Pełnowymiarowy prototyp taksówki Joby Aero testowany był w pobliżu siedziby firmy, w Big Sur w amerykańskim stanie Kalifornia. Podczas testu, pojazd miał za zadanie pionowo wystartować, pokonać tak wiele okrążeń, na ile starczy mu baterii a następnie pionowo wylądować.

Test zakończył się pełnym sukcesem, a taksówka Joby Aero, podczas trwającego 1 godzinę i 17 minut lotu, pokonała 11 okrążeń przelatując dystans 154,6 mil, czyli prawie 249 kilometrów. Zapis testu obejrzeć można tutaj:

Powietrzne taksówki mają za zadanie wyeliminować korki w dużych aglomeracjach, drastycznie obniżając przy tym emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Jeśli więc możemy zyskać nie tylko nieporównywalnie wyższy komfort podróżowania i krótszy czas dotarcia do miejsca, ale też pomóc chronić środowisko, za projekt wprost trzeba mocno trzymać kciuki.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze powietrzne taksówki przewiozą pasażerów już w 2024 roku.