Huawei snuje plany na najbliższą dekadę: 5,5G, autonomiczne samochody i optymalizacja oferty

Huawei snuje plany na najbliższą dekadę: 5,5G, autonomiczne samochody i optymalizacja oferty

Konferencja Huawei Analyst Summit przyniosła sporo informacji na temat planów na przyszłość firmy Huawei. Jeśli ciekawi Was, co zarządzający chińską firmą planują osiągnąć w przeciągu najbliższych 10 lat, zapraszamy do lektury.

Obecna sytuacja na światowych rynkach to dla producentów elektroniki użytkowej nie lada wyzwanie. Co istotne, nie ma absolutnie żadnych gwarancji, że w ciągu najbliższych kilku lat nie powtórzy się scenariusz z 2020 i 2021 roku, kiedy to producenci będą musieli zmagać się z pracą (a raczej przetrwaniem) w warunkach przerwanych łańcuchów dostaw i drastycznie zmniejszonego zapotrzebowania na produkty z powodu kolejnych fal pandemii.

Z wypowiedzi Erica Xu, rotacyjnego prezesa Huawei, dowiadujemy się, w jaki sposób firma ma zamiar przeczekać te trudne czasy i przygotować się na przyszłość.

Przede wszystkim, w najbliższym czasie planowana jest spora optymalizacja oferty produktowej, w taki sposób, by ta stała się mniej podatna na zmiany w otoczeniu zewnętrznym. Huawei przewiduje, że jedną z takich gałęzi będą podzespoły do inteligentnych pojazdów, dlatego firma planuje mocno rozszerzyć działalność w tym kierunku.

Kolejnym krokiem ma być dynamiczny rozwój 5G i zdefiniowanie, przy pomocy pozostałych graczy z branży, 5,5G. Dalsze zmiany to skupienie się na doświadczeniach użytkownika, ograniczenie zużycia energii i zapewnienie ciągłości łańcucha dostaw.

2030 rok według Huawei

Jak zatem, według Huawei ma zamiar wyglądać przyszłość w 2030 roku? Jej najważniejsze wyzwania zostały przedstawione w formie dziewięciu punktów, które dla lepszego oddania wizji władz przedsiębiorstwa cytujemy dosłownie:

  1. Zdefiniowanie 5.5G do obsługi setek miliardów połączeń.
  2. Rozwój optyki w nanoskali w celu wykładniczego wzrostu pojemności światłowodów.
  3. Optymalizacja protokołów sieciowych w celu połączenia wszystkiego ze wszystkim.
  4. Zapewnienie zaawansowanej mocy obliczeniowej, wystarczająco wydajnej, aby wspierać inteligentny świat.
  5. Wydobywanie wiedzy z ogromnych ilości danych w celu osiągnięcia przełomów w przemysłowej sztucznej inteligencji.
  6. Wyjście poza architekturę von Neumanna w celu stworzenia 100-krotnie gęstszych systemów pamięci masowej.
  7. Połączenie przetwarzania i detekcji w celu uzyskania hiperrealistycznego, multimodalnego doświadczenia.
  8. Umożliwienie ludziom bardziej proaktywnego dbania o swoje zdrowie poprzez stały monitoring parametrów życiowych.
  9. Budowa inteligentnego Internetu Energii do wytwarzania, magazynowania i wykorzystywania bardziej ekologicznej energii elektrycznej.

Na zakończenie, kilka słów od dyrektora zarządu, Williama Xu:

W nadchodzącej dekadzie możemy spodziewać się wielu znaczących zmian mających pozytywny wpływ na społeczeństwo. Aby je wpierać, mamy nadzieję połączyć siły z różnymi branżami, środowiskiem akademickim, instytutami badawczymi i twórcami aplikacji i razem stawić czoła uniwersalnym wyzwaniom stojącymi dziś przed ludzkością. Mając jasną wspólną wizję, wszyscy mamy do odegrania rolę w pracy nad wzmocnieniem połączeń, szybszym przetwarzaniem i oszczędzaniem energii. Razem możemy rozwijać się w kierunku inteligentnego świata 2030 roku.

William Xu, dyrektor zarządu i prezes Instytutu Badań Strategicznych Huawei