Qualcomm: 5G i sztuczna inteligencja spopularyzują VR w przemyśle
fot. Pixabay

Qualcomm: 5G i sztuczna inteligencja spopularyzują VR w przemyśle

Gogle do rzeczywistości rozszerzonej obecnie kojarzą się, niemal wyłącznie, z branżą rozrywkową. Tymczasem firma Qualcomm przekonuje, że ich zastosowanie w przemyśle może przynieść zakładom produkcyjnym wymierne korzyści.

Dojrzeć więcej, pracować szybciej

Jakie możliwości mogą stworzyć gogle rozszerzonej rzeczywistości wyposażone w oprogramowanie korzystające ze sztucznej inteligencji? Okazuje się, że wyjątkowo spore. Wyobraźmy sobie, dla przykładu, pracownika wykonującego zadania polegające na obróbce danego materiału. Dotychczas, by wykonać precyzyjne cięcie czy zagięcie, musiał wykorzystywać narzędzia służące do wyznaczenia równych, precyzyjnych linii, będąc w dalszym ciągu obarczonym ryzykiem ludzkiego błędu. Przy pomocy gogli XR stosowne parametry mogłyby zostać naniesione w postaci wirtualnej, dostrzegalnej wyłącznie dla niego. W praktyce oznaczałoby to znaczy wzrost efektywności pracy – brak straty czasu na ręczne wyznaczanie i nanoszenie odpowiednich wymiarów.

Inny przykład: kontrola jakości na linii produkcyjnej. Mimo, że oddelegowani do tego zadania pracownicy wykonują swoje zadania pieczołowicie i sumiennie, w dalszym ciągu może zdarzyć się pomyłka i niedopatrzenie, przez co fabrykę opuszczą produkty niepełnowartościowe. To, co umknie ludzkiemu oku, nie powinno uciec uwadze sztucznej inteligencji. W praktyce: spora oszczędność materiałów i obniżenie ryzyka utraty reputacji w wyniku trafienia do sprzedaży produktów niepełnowartościowych.

Microsoft Holo Lens, przykład, o którym mówi Qualcomm
fot. Microsoft

Bez 5G i AI na krawędzi sieci ani rusz, mówi Qualcomm

Korzystanie z tak dalece zaawansowanej technologii w czasie rzeczywistym wymaga szybkiego i stabilnego połączenia sieciowego, dlatego urządzenia, które miałyby znaleźć zastosowanie w zakładach przemysłowych powinny korzystać z łączności 5G. Na tę chwilę, tylko ona jest w stanie zapewnić odpowiednie parametry przesyłania danych, zwłaszcza w zakresie opóźnień, nie wiążąc przy okazji danego użytkownika przewodem sieciowym.

Równie istotne będzie tutaj wykorzystanie sztucznej inteligencji pracującej na krawędzi sieci. Brak połączenia z chmurą również przekłada się na większą stabilność i szybkość transferu danych, a lokalna lokalizacja zasobów zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

IoT, 5G, AI – takie będą fabryki przyszłości

Wykorzystanie najnowszych technologii w przemyśle do doskonały sposób na optymalizację procesów produkcyjnych i większą oszczędność po stronie zasobów firmy. To również szansa na uczynienie przemysłu bardziej ekologicznym i przyjaznym dla pracowników. Koncepcja rozwiązania, o której opowiedział przedstawiciel Qualcomma może sprawić, że będziemy mogli pracować szybciej, bardziej efektywnie a przede wszystkim lżej, niż obecnie.